TOBB ETÜ'lü Prof. Dr. Kakaç'a "Leadership" ödülünü aldı

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ'lü Prof. Dr. Kakaç'a "Leadership" ödülünü aldı

TOBB ETÜ'lü Prof. Dr. Kakaç'a "Leadership" ödülünü aldı

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadık Kakaç, International Network Engeneeri, Education and Research (INEER) organizasyonu tarafından ve dünyada mühendislik alanında en prestijli ödüllerden biri olan "Leadership" liderlik ödülünü INEER'in Genel Sekreteri Dr.Win Aung'un elinden aldı.
     TOBB ETÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın 34 ayrı ülkesinden profesör ve akademisyenlerin katıldığı ödül töreni Finlandiya'nın Turku şehrinde yapıldı. 1570'li yıllarda inşa edilmiş tarihi bir binada düzenlenen ödül törenine katılanlar, geleneksel Fin kültürüne göre yumruklarını ahşap masalara vurarak, alkış tutup ödül alanları kutladılar. Ödül töreninde Prof. Dr. Kakaç'a büyük ilgi gösterildi.
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da dünyanın en büyük mühendislik ödülüne layık görülen Prof. Dr. Sadık Kakaç-ı tebrik ederek, "Bu başarı hepimizin göğsünü kabarttı. Sayın Kakaç mühendislik alanına yaptığı katkılarla, dünyanın sayılı bilim adamları arasına girmiş ve yetiştirdiği öğrencilere de müthiş bir rol model olmuştur" dedi.
     Mühendislik, araştırma ve geliştirme alanında bir çok eseri bulunan Kakaç, 20 yıl boyunca (1960-1980) Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1980'den sonra 28 yıl, Amerika Birleşik Devletleri'nde Miami Üniversitesi'nde çalışan Kakaç, ardından Türkiye'ye geri dönüş yaptı. Prof. Dr. Sadık Kakaç halen TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde akademisyenlik görevini sürdürüyor.
     Prof. Dr. Sadık Kakaç, bilim dünyasında akışkanlar mekaniğinde, araştırmacıların kullandığı önemli bir parametreyi formüle etmiş bir isim olarak da dikkat çekiyor. Prof. Dr. Kakaç'ın formüle ettiği bu parametreye "Kakaç Sayısı" deniyor.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir