TOBB ETÜ Arapça eğitime başlıyor

  • Yazı boyutu
TOBB ETÜ Arapça eğitime başlıyor

TOBB ETÜ Arapça eğitime başlıyor

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Uluslararası Girişimcilik Bölümü'nün, Arapça eğitime başlayacağı bildirildi.
     TOBB ETÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Uluslararası Girişimcilik Bölümü'nün, bu yıl Arapça eğitime başlayacağı, bu amaçla Mısır'ın İskenderiye kentinde eğitim veren ve Arap Ligi tarafından desteklenen Arap Academy Of Science, Technology and Maritime Transport ile bir anlaşma imzalandığı kaydedildi.
     TOBB ETÜ Uluslararası Girişimcilik Bölümü'nde Arapça'yı seçen öğrencilerin, dil eğitiminin bir kısmını İskenderiye'de alacağı; dil eğitimini, daha uzun süreli olmak üzere Arap ekonomisi, tarihi, hukuku ve edebiyatı gibi derslerin izleyeceği belirtilen açıklamada, bu derslerin sonunda Arap Academy Of Science Technology and Maritime Transport'dan öğrencilere sertifika verileceği ifade edildi.
    
     -TOBB ETÜ öğrencileri Moskova'da-
    
     Arapça eğitiminin, TOBB ETÜ Uluslararası Girişimcilik Bölümü'nde Rusça eğitimin yanı sıra 2'nci seçenek olacağı kaydedilen açıklamada, geçtiğimiz yıl eğitime başlayan bölüm öğrencilerinin şimdi Moskova Devlet Üniversitesi'nde 3 aylık dil eğitiminde bulunduğu belirtildi. Öğrencilerin dil eğitiminden sonra aynı üniversitede Rus tarihi, Rus ekonomisi, Rus hukuku gibi dersler alacağı ifade edilen açıklamada, eğitimlerin tamamlanmasının ardından Rusya ve Rusça konuşan diğer ülkelerde ortak eğitim çerçevesinde çalışmaya başlayacakları ve öğrencilerin mezun olurken, TOBB ETÜ diplomasının yanı sıra Moskova Devlet Üniversitesi'nden de sertifika sahibi olacakları bildirildi.
    
     -"Ekonomik ilişkiler için çok önemli"-
    
     TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven Sak'ın konuya ilişkin değerlendirmesine de yer verilen açıklamaya göre, Prof. Dr. Sak, dünya ticaret hacminin Asya ve Orta Doğu ülkelerine kaydığına dikkati çekti. Türkiye'nin Arap ülkelerindeki 25 diplomatik temsilciliğinde Arapça bilen 6 diplomat olduğunu ifade eden Sak, şunları kaydetti:
     "Arapça bilen diplomat sayımızda ciddi bir eksiklik var. Bu söz konusu ülkeleri doğrudan ve yeterince kavrayamama sorunu doğuruyor.
     TOBB ETÜ öğrencilerinin tamamı zorunlu olarak İngilizce öğreniyor. Ancak bu yeterli değil. Bu bölüm için ikinci yabancı dil zorunlu. Çünkü biz hem öğrencilerimizin hem de Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkilerde bir adım öne geçmelerini amaçlıyoruz. Bu çerçevede de sadece dil öğretmiyoruz, ülkelerin tarihini, kültürünü, hukukunu ve iş yapma biçimlerini öğretiyoruz. Bu süreç de sadece teorik olmuyor. Öğrencilerimiz bu ülkelerde hem bir üniversitede eğitim alıyorlar hem de ortak eğitim çerçevesinde şirketlerde maaşlı ve sigortalı çalışıyorlar. Bu eğitimi alan öğrencilerimiz orada çalışan Türk şirketlerinde ya da Türkiye'de iş yapan Rus ve Arap şirketlerinde kolaylıkla iş bulacaklar. Bu ülkelerle Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin kolaylaşmasına ve artmasına büyük katkıda bulunacaklar."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir