TOBB'den Çankırı'ya Fen Lisesi

  • Yazı boyutu
TOBB'den Çankırı'ya Fen Lisesi

TOBB Çankırı'ya Fen Lisesi yaptıracak. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:"Genç nüfusu iyi eğitebilirsek gelecekteki en önemli dinamizmimiz olacak. 2023 hedeflerini gerçekleştirmede en büyük katkıyı genç nüfusumuz yapacak"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gelecekte Türkiye'nin en büyük gücünün iyi yetişmiş genç nüfusu olacağını kaydederek, "Genç nüfusu iyi eğitebilirsek gelecekteki en önemli dinamizmimiz olacak. 2023 hedeflerini gerçekleştirmede en büyük katkıyı genç nüfusumuz yapacak" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Çankırı TOBB Fen Lisesi İmza Töreninde yaptığı konuşmada, Çankırı'nın kendisi için çok özel bir il olduğunu belirterek, "Çankırı denince aklıma vazgeçemeyeceğimiz değerlerimiz geliyor- Ülke sevgisi, milli ve manevi değerlerimiz, birlik ve beraberlikten doğan rahmet ve huzur geliyor" dedi.
     Çankırı'nın daha verimli kullanılması gereken büyük zenginliklerinin olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Çankırı'nın tarım ve hayvancılık potansiyelinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Çankırı'da yetişmeyen ürün yok. Buğday, arpa, mısır, fasulye, mercimek, patates, şekerpancarı, sebze, meyve, bağcılık... Hayvancılık açısından da çok büyük bir potansiyele sahip. Çankırı topraklarının yüzde 35'i meralar ile kaplı" diye konuştu.
     Hisarcıklıoğlu, özellikle yeni teşvik yasası ile birlikte Çankırı'nın sanayi yatırımları açısından da bölgenin en avantajlı ili haline geldiğini dile getirdi. Ankara ile Çankırı arasında 1,5 saat mesafe olmasına rağmen Ankara'nın teşvikte 1. bölgede iken, Çankırı'nın 5. bölgede olduğunu ve yatırımcılara önemli avantajlar sunduğunu vurguladı.
     Çankırı'nın bir zenginliğinin de genç ve dinamik nüfusu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, şehir nüfusunun çok önemli bir kısmının 15-34 yaş aralığında olduğunun altını çizdi.
     Hisarcıklıoğlu, Çankırı'nın bu avantajlarını kazanca dönüştürecek en önemli unsurun, eğitimli genç nüfus olduğunu kaydederek, TOBB olarak kendilerinin akıllı gençlerin icat çıkaran gençler olması için katkı yapmak istediklerini söyledi.
     Gelecekte Türkiye'nin en büyük gücünün iyi yetişmiş gençleri olacağını savunan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin doğalgazı, petrolü yok ama Allah'a şükür genç bir nüfusu var. Genç nüfusu iyi eğitebilirsek gelecekteki en önemli dinamizmimiz olacak. 2023 hedeflerini gerçekleştirmede en büyük katkıyı genç nüfusumuz yapacak" ifadelerini kullandı.
    
     -Çankırı'da 29 bin öğrenci bulunuyor-
    
     Törende konuşan, AK Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin ise TOBB'a yatırım için teşekkür ederek, fen lisesinin özelde Çankırı gençliğine, genelde ise yurdun tamamından gelen gençliğin gelişimine yönelik atılan önemli bir adım olduğunu dile getirdi.
     Şahin, ayrıca Türkiye'deki ekonomik ve siyasi istikrarın devam etmesiyle birlikte bu tarz yatırımların da devam edeceğini kaydetti.
     Çankırı Valisi Vahdettin Özcan da Çankırı'da yaklaşık 29 bin öğrenci bulunduğunu ifade etti.
     Çankırı'nın Eğitim kampüsü ve Fen lisesinin hayata geçmesiyle birlikte, eğitimde Türkiye standartlarının üzerinde bir fiziki kapasiteye sahip olacağını kaydeden Özcan, şehrin 2012 LYS'de Türkçe-Matematik alanında Türkiye 4'üncüsü olarak herkesi gururlandırdığını vurguladı.
     İmza töreninin ardından Çankırı Valisi Özcan, Hisarcıklıoğlu'na "Fahri Hemşehrilik Beratı" verdi.
    
    
    


Bu haberi 671 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir