TOBB, Bursa ve Manisa'ya okul yaptıracak -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Bursa gibi Türkiye'yi…

  • Yazı boyutu
TOBB, Bursa ve Manisa'ya okul yaptıracak
  -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"Bursa gibi Türkiye'yi…

TOBB, Bursa ve Manisa'ya okul yaptıracak -TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Bursa gibi Türkiye'yi taşıyan şehirlerde mesleki eğitim çok daha önemli hale geliyor. Bursa artık üretimde, teknolojide daha yukarı çıkacaksa, bu en yeni teknolojilere göre eğitilmiş genç nüfusu ile olacaktır" -"Manisa'ya bu yatırımı yapıyoruz çünkü 'Dünya Kenti' olma yolundaki en önemli unsur beşeri sermayeyi güçlendirmek"

Türkiye Odalar ve Barsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bursa gibi Türkiye'yi taşıyan şehirlerde mesleki eğitimin çok daha önemli hale geldiğini belirterek, "Bursa artık üretimde, teknolojide daha yukarı çıkacaksa, bu en yeni teknolojilere göre eğitilmiş genç nüfusu ile olacaktır" dedi.
     TOBB Bursa'ya 16 derslikli Endüstri Meslek Lisesi, 200 öğrenci kapasiteli pansiyon ve kapalı spor salonu inşa ettirecek.
     Lisenin yapımına ilişkin protokol Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla TOBB ve Bursa Valiliği arasında imzalandı.
     Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, Bursa'nın hem geleceğin mirası, hem de geleceğin teminatı olduğunu belirterek, şehrin Türkiye'de 10 milyar dolar ihracat sınırını aşan 3 ilden biri olduğunu dile getirdi.
     Hisarcıklıoğlu, Bursa'nın insanının kalitesi ve gayreti ile Türkiye'yi taşıdığını belirterek, "Bursa bu müthiş insan kalitesi ile önümüzdeki süreçte de Türkiye'yi sırtlayacak, 2023 hedeflerine taşıyacak. İşte bu süreçte bizim vazifemiz de bunu destekleyecek yatırımları Bursa'ya yapmaktır" diye konuştu.
     İnsana yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, dünyada her yatırımın riski olduğunu, her yatırımdan zarar edilebileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, ama insana ve eğitime yapılan yatırımdan asla zarar edilmeyeceğini söyledi.
     "Unutmayalım Türkiye'nin petrolü de, doğalgazı da genç nüfusudur" diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
     "Ben dünyanın her ülkesini gören biri olarak şunu iddia ediyorum. Bizim gençlerimiz Amerikalıdan da, Almandan da daha akıllı, daha çalışkan. Yeter ki biz onlara doğru imkanları sağlayalım, başaramayacakları hiçbir şey yok. Açık söylüyorum bugün en büyük sermaye altın, petrol falan değil, eğitimli insandır. Eğer biz Türkiye'yi dünya ekonomisinde 1. Lige çıkarmak istiyorsak, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak bu alanda yatırım yapmak zorundayız. Özellikle Bursa gibi Türkiye'yi taşıyan şehirlerde mesleki eğitim çok daha önemli hale geliyor.
     Bursa artık üretimde, teknolojide daha yukarı çıkacaksa, bu en yeni teknolojilere göre eğitilmiş genç nüfusu ile olacaktır. Aldığı bu eğitimle girişimci olmaya, üretmeye heveslenen genç girişimcileri ile olacaktır. İşte o yüzden Bursa'ya bu büyük eğitim kompleksini kazandırmak bizim için çok büyük bir onurdur. İnşallah bu okuldan mezun olan çocuklarımız kendi alanlarında en yetenekli çocuklar olacaklar. Bu okuldan pırıl pırıl genç girişimcilerimiz çıkacak. Kendilerine, ailelerine ve ülkelerine hayırlı evlat olacaklar, hizmet edecekler."
    
     -"Oradaki çalışanlar dört kollu mu-"-
    
     TOBB'un Manisa'ya yaptıracağı 16 derslikli Fen Lisesi, 200 öğrenci kapasiteli pansiyon ve kapalı spor salonu için de TOBB ve Manisa Valiliği arasında protokol imzalandı.
     İmza törenine Başbakan Yardımcısı Arınç'ın yanı sıra Eski Bakanlardan Sümer Oral da katılırdı.
     Oral, dünyada en yüksek eğitim düzeyine erişmiş ülkelerin halen en büyük kaynaklarını eğitime aktardıklarını belirterek, TOBB'a teşekkürü görev kabul ettiğini, TOBB'un Türk eğitimine çok büyük katkılar koyduğunu söyledi.
     Törende konuşan Hisarcıklıoğlu da, Manisa ilinin sanayisiyle, tarımsal üretim potansiyeliyle, tarihsel birikimiyle çok büyük bir öneme haiz olduğunu ifade ederek, "Hatırlıyorum, geçtiğimiz yıllarda Financial Times, Manisa'yı Avrupa'nın yatırıma en elverişli bölgelerinden biri olarak göstermişti. Şu anda en çok ihracat yapan illerimiz sıralamasında ilk 10'da ve bir marka kent. Manisa şimdi dünya çapında bir Marka Kent olma hedefini önüne koydu. Manisa'ya bu yatırımı yapıyoruz çünkü 'Dünya Kenti' olma yolundaki en önemli unsur beşeri sermayeyi güçlendirmek" diye konuştu.
     Hisarcıklıoğlu, şu anda Almanya'da çalışan bir kişinin, yılda ortalama 85 bin dolar katma değer ürettiğini, ABD'de bir kişinin 105 bin dolar katma değer ürettiğini, Türkiye'de ise kişi başı ortalama sadece 35 bin dolar katma değer üretildiğini belirterek, "Oradaki çalışanlar dört kollu mu- Değil. Neden daha fazla katma değer üretiyorlar- Çünkü iyi eğitimli insan kaynağına sahipler" ifadesini kullandı.
     Verimlilik düzeyini üç katına çıkartmak için eğitime daha güçlü yatırım yapılması gerektiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ileri teknoloji üretimine geçmesi için de eğitimde vites yükseltmesi gerektiğini bildirdi.
     Bunun için icat çıkartan gençlerin sayısını hızla arttırmak gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
     "Daha kaliteli üretim zihniyetine, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin gerektirdiği zihniyete geçebilmek için daha eğitimli insan kaynağına ihtiyacımız var. Burada biz iş dünyasına da büyük sorumluluklar düşüyor. İş adamları olarak sadece biz kazanalım bize yeter anlayışında olamayız. Biz aynı zamanda ülkemizin geleceğini de düşünmek zorundayız. Ülkemize kazandırmanın peşinde olmak zorundayız. İşte bu yüzden Türkiye'nin kalkınmasında, 2023 hedeflerini yakalamasında çok önemli bir rol üstlenen Manisa'ya bu yatırımı yapıyoruz. İnşallah burada yetişen gençlerimiz en kaliteli eğitimi alacak. Gençlerimiz kazanacak, Manisa kazanacak, Türkiye kazanacak."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir