TOBB Batman'da Anadolu Lisesi yaptıracak -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: -"Hiç bir şekilde…

  • Yazı boyutu
TOBB Batman'da Anadolu Lisesi yaptıracak
  -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:
  -"Hiç bir şekilde…

TOBB Batman'da Anadolu Lisesi yaptıracak -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: -"Hiç bir şekilde dışarıdan Maliye Bakanlığı sistemine giriş olmadı. Merkezi bilgisayarımıza herhangi bir müdahale olmadı" -"Eğitime 10 yıl önce 11,3 milyar lira ayırıyorken, şu anda 68 milyar liranın üzerine çıkardık, gelecek sene belki 70 milyar lirayı aşar" -"Organize sanayi bölgesi doldu, burayı büyüttük. Şimdi esas ikinci büyük organize sanayi bölgesi üzerine çalışıyoruz. Belki 5-6 milyon metrekarelik bir alana bakacağız"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlığın merkezi bilgisayar sisteminin hacklendiği iddialarına ilişkin, "Hiç bir şekilde dışarıdan Maliye Bakanlığı sistemine giriş olmadı. Merkezi bilgisayarımıza herhangi bir müdahale olmadı" dedi.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Batman'a 16 derslikli Anadolu Lisesi öğretim binası, 200 kişilik öğrenci yurdu ve spor salonu inşa ettirecek, çevre düzenlemesini ve altyapı inşaatını yaptıracak.
     Lisenin yapımına ilişkin protokolün imza törenine Maliye Bakanı Şimşek de katıldı.
     Bakan Şimşek, toplantıda eğitimi önceliklendirdiklerini belirterek, bundan 10 yıl önce Türkiye bütçesinin yaklaşık 9,4'ünün eğitime ayrıldığını, şu anda 2013 bütçesinin gündemde olduğunu, bu oranı yüzde 17'ye çıkardıklarını ifade etti.
     Eğitime 10 yıl önce 11,3 milyar lira ayrılırken, şu anda eğitim bütçesini 68 milyar liranın üzerine çıkardıklarına dikkati çeken Şimşek, "Gelecek sene belki 70 milyar lirayı aşar" dedi.
     Şimşek, bu çabalara rağmen, Batman'da derslik açığı konusunda katedilmesi gereken yol olduğunu belirterek, Batman'da ilköğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısını 39'dan 24'e düşürdüklerini bildirdi.
     TOBB'un çok hayırlı bir işe imza attığını dile getiren Şimşek, "Eğitim bizim geleceğimizdir" dedi.
    
     -Batman'a 2. Organize Sanayi Bölgesi-
    
     Şimşek, Batman'da teşviklerin getirdiği yatırımlara, eğitim kalitesinin yükselmesiyle beşeri sermaye imkanlarını sunabildiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Batman'ın altyapısı var. Büyük teşvikler var. Eğitilmiş insan var. Geriye bir tek Batman'ın huzura ihtiyacı kalıyor. Batman çok hızlı bir şekilde bölgede yıldızlaşma potansiyeline sahip. O yönde de gidiyor. Bundan 10 yıl önce Batman'ın 500-600 bin dolar civarında ihracatı vardı. İnşallah belki bu sene 100 milyon dolara doğru çıkacak. Ama bu yetmez. Ben çok hızlı bir şekilde milyar dolarları aşabileceğine inanıyorum. Çünkü organize sanayi bölgesi doldu, burayı büyüttük. Şimdi esas ikinci büyük organize sanayi bölgesi üzerine çalışıyoruz. Çalışmaları başlattık. Belki 5-6 milyon metrekarelik bir alana bakacağız. Ben inanıyorum ki; Batman, Gaziantep'ten sonra çok ciddi bir noktaya gelecek. Ama bu, bir yandan bizim iş aleminin önünü açmamızdan, bir yandan da Batmanlı hemşehrilerimin oradaki huzura barışa sahip çıkmalarından geçiyor."
     Bakan Şimşek, Türkiye'nin petrolü olmadığını, ama Türkiye'nin güçlü beşeri sermayesi olduğunu belirterek, 17 milyon ilköğretim ve ortaöğretim öğrencisi bulunduğunu, onların geleceğine yatırım yaptıklarını bildirdi.
     Şimşek, bir gazetecinin bakanlığın merkezi bilgisayar sisteminin hacklendiği iddialarına ilişkin sorusu üzerine, hacklenmenin söz konusu olmadığını vurguladı. Şimşek, "Hiç bir şekilde dışarıdan Maliye Bakanlığı sistemine giriş olmadı. Merkezi bilgisayarımıza herhangi bir müdahale olmadı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir