TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Gelecekte en büyük sıkıntılardan biri açlıktır, tarımdan…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  "Gelecekte en büyük sıkıntılardan biri açlıktır, 
  tarımdan…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Gelecekte en büyük sıkıntılardan biri açlıktır, tarımdan vazgeçmemek gerekmektedir"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gelecekteki önemli sıkıntılardan birinin açlık tehlikesi olduğunu, dolayısıyla tarımsal faaliyetlerin büyük önem taşıdığını ifade etti.
     İzmir programı kapsamında Ödemiş ilçesine gelen Hisarcıklıoğlu, Ödemiş Ticaret Borsasını ziyaretinde yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılık konusundaki sıkıntıları yakından takip ettiğini belirtti.
     Hisarcıklıoğlu, Ödemiş ülkenin önemli tarım kentleri arasında yer aldığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Dünyanın nüfusu her yıl 74 milyon artıyor. Özellikle Orta Asya'da insanların zenginleşmesi ile köyden kente göç arttı. Son yıllarda en çok fiyatı artan ürünlere baktığımızda hayvancılık ve tarımı görüyoruz. Eskiden tarım karnımızı doyurmak için yapılırdı. Ama şimdi para kazanmak için yapılacak önemli unsurlardan biri olacaktır. Allah bize petrol vermemiş, doğalgaz vermemiş dünyanın ekilebilir en güzel topraklarını vermiş. Tarım arazilerinin bölünüp parçalanmasını engellememiz gerekir."
     Hollanda'nın yılda 60 milyar dolarlık hayvancılık ve tarım ürünü ihracatı yaptığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Hollanda, Konya kadar bir yerdir. Biz ülke olarak 13-14 milyar civarındayız. Demek ki bizim bir eksikliğimiz var. Patates tarlada kaldı, para etmedi. Bunun sebebi sistemli, planlı ekim dikim yapmıyoruz. Tarım işinden kopulmaması gerekir. Gelecekte en büyük sıkıntılardan biri açlıktır. O nedenle tarımdan vazgeçmemek gerekmektedir" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, tekstil arazisinin ilçeye kazandırılmasında Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı Latif Aka'nın büyük katkısının olduğunu vurguladı.
     Ödemiş'ten üniversite sınavına giren öğrencilerin başarı seviyesinin yüksek olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, "Akıllı insanların olduğu bir ilçe. Ödemişlinin de katkısı ile buraya bir üniversitenin kazandırılması için elimden geleni yapacağım. Bunun yanında organize sanayi bölgesinde Sütaş firmasının da tesis kuracağı müjdesini vermek istiyorum" diye konuştu.
     Hisarcıklıoğlu daha sonra Ödemiş Ticaret Odası'nın yenilenen binasının açılışını yaptı. Birgi beldesine geçerek, İmamı Birgivi Türbesi'ni ziyaret eden Hisarcıklıoğlu, restorasyon çalışmaları biten Çakırağa Konağı'nın açılışını gerçekleştirdi.
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir