TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Eğer zengin olmak istiyorsak, hem ülke olarak hem şehir olarak…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  "Eğer zengin olmak istiyorsak, hem ülke olarak hem 
  şehir olarak…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Eğer zengin olmak istiyorsak, hem ülke olarak hem şehir olarak girişimci sayımızı artırmamız lazım. Her yıl 750 bin kişiye iş bulmamız lazım. Bunun bir tek yolu var. O da girişimci sayımızı artırarak, istihdam sağlamaktır" -"Huzur olmazsa ticaret olmaz, ticaret olmazsa zenginlik olmaz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Eğer zengin olmak istiyorsak, hem ülke olarak hem şehir olarak girişimci sayımızı artırmamız lazım. Her yıl 750 bin kişiye iş bulmamız lazım. Bunun bir tek yolu var. O da girişimci sayımızı artırarak, istihdam sağlamaktır" dedi.
     Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Iğdır'a gelen Hisarcıklıoğlu, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, kente yakışır bir hizmet binası yapıldığını belirterek, yapılan işin vizyon işi olduğunu söyledi.
     Hizmet etmek için aile içinde huzur olması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Birlik ve beraberlik olmazsa hizmet de yok, kazanç da yok. Bir şehir için olması gereken bu. En güzel şey bu birliktelik. Bu birliktelikle şehre katkı sağlanır" diye konuştu.
     Iğdır'ın marka şehir olacak konumda olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
     "Iğdır, bugün Doğu'da huzurlu kentlerden bir tanesi. Huzur olmazsa ticaret olmaz, ticaret olmazsa zenginlik olmaz. Ticaret tek şart istiyor, huzur. Mevlana, 'aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır' diyor. Eğer zengin olmak istiyorsak, hem ülke olarak hem şehir olarak girişimci sayımızı artırmamız lazım. Her yıl 750 bin kişiye iş bulmamız lazım. Bunun bir tek yolu var. O da girişimci sayımızı artırarak, istihdam sağlamaktır."
     Gelecek nesil için girişimciliğin arttırılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İsteğimiz, şehrinizdeki gençlere ve genç kızlara rol model olsunlar. Olsunlar ki gençlerimiz girişimci olmaya heves etsinler. Nüfusumuzun yarısı kadın. Girişimcilerde ise kadın girişimci sayısı sadece yüzde 6. Böyle ne kalkınabiliriz ne de zenginleşebiliriz" dedi.
    
     -"Markalaşmanız lazım"-
    
     Babalara seslenen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:
     "Çocuklarınız arasında kız-erkek ayrımı yapmayın. Hak ölçüsünde, çocuklarınız arasında ayrım yapmadan hepsinin hakkını verin. Sizin vazifeniz çocuklarınızı bir arada tutmaktır. Batı'da 100 yıllık müesseseler ayakta. Iğdır'da 200 yıllık müessese var mı- Birlikte rahmet ve bereket var. Baba olarak vazife, çocuklarının senin mirasını devam ettirebilmeleri için bir ve beraber olmalarını sağlamaktır. Iğdır, Doğu'nun Çukurovası'dır. Markalaşmanız lazım. Güneşin doğduğu yer diyorsunuz. Dünyada 3 ülkeye komşu tek şehirsiniz. Bu kadar güzellik bir araya gelmiş. Ama tanıtım ve pazarlamaya ihtiyaç var. Iğdırlıların vazifesi; bu güzellikleri anlatmak."
     TOBB olarak Iğdır'a mesleki eğitim okulu yapacaklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Iğdırlılar bizden bu okulu talep etti. Bu talebi reddetmemiz mümkün değil. Hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin geleceğinden umutlu olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
     "Sıkıntılarımız var. Devletimizden tek bir talebimiz var. Rakiplerimiz hangi şartlarla mücadele ediyorsa aynı şartları istiyoruz. Para pul istemiyoruz. Turgut Özal 'dünyaya mal satın' dedi. Biz 'kime mal satacağız-' dedik. Ben de tam o tarihlerde iş hayatına başladım. Babam anneme tam otomatik çamaşır makinesi aldı. Annem çamaşır makinesini banyoda çalıştırdı, yürüye yürüye salona geldi. 'Bu makineyi mi satacağız-' dedim. Petrolümüz, doğalgazımız yok ama müthiş bir müteşebbis ruhumuz varmış. 30 yıl önce 3 milyar dolar ihracat yapan bir ülkeden 152 milyar dolar ihracat yapar hale geldik. Bunun da yüzde 92'si sanayi malıdır."
     Hisarcıklıoğlu, "Akıllı insanlar hatayı insanda aramazlar, kurulan sistem de ararlar. Artık bizim sistem tıkandı. Şimdi bu sistemi sıfırdan inşa etmemiz lazım. Yama tutmuyor artık. Sistemin yeniden inşası anayasadan başlar. Geleceği yakalayabilmek için sistemi yeniden inşa etmek zorundayız. Bu nedenle el birliğiyle çalışmalıyız" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından, Iğdır Valisi Ahmet Pek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na plaket ve çeşitli hediyeler verdi.
    
    
    

Bu haberi 371 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir