TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Tecrübelerimizi Ürdünlü kardeşlerimizle paylaşmaya her zaman…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"Tecrübelerimizi Ürdünlü kardeşlerimizle paylaşmaya 
  her zaman…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Tecrübelerimizi Ürdünlü kardeşlerimizle paylaşmaya her zaman hazırız"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün özellikle son 30 yılda büyük gelişme gösterdiğini belirerek, "Tecrübelerimizi Ürdünlü kardeşlerimizle paylaşmaya her zaman hazırız" dedi.
     TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Ürdün Kralı II. Abdullah'ın beraberinde Türkiye'ye gelen Ürdün İş Heyeti'ni makamında kabul etti.
     Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeye ilişkin TOBB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşmede, Türkiye'ye yaptıkları ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.
     Türkiye'nin son 30 yıldaki başarı hikayesini anlatan TOBB Başkanı, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın "Türkiye'nin özel sektör eliyle büyüyecek" sözlerini aktardı. Türkiye'de petrol ve doğalgaz gibi kaynakların bulunmadığını belirlen Hisancıklıoğlu, şunları kaydetti:
     "Türkiye büyüyecekse özel sektör eliyle büyüyecek. O zamanlar biz kapalı bir ekonomiyiz. Sadece kendi ihtiyaçlarına yönelik üretim var. Rahmetli Özal, Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeyi herkesten önce gördü. Daha doğu bloku yıkılmamıştı. Ama Özal, 'Türkiye özel sektör eliyle büyüyecek' dedi. O tarih itibariyle Yunanistan ve Suudi Arabistan bizden daha zengindi. Bugün itibariyle baktığımız zaman Suudi Arabistan ile Yunanistan'ı üst üste koyduğumuz zaman bir Türkiye ediyor. Bu tabii özel sektörün ortaya çıkması ile oldu. 30 sene önce bir şey keşfettik. Biz de müteşebbis bir ruh var. 30 sene önce Türkiye'nin ihracatı 3 milyar dolardı. Bunun yüzde 90'ı da tarım ürünüydü. Bugün 152 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Bunun yüzde 92'si sanayi malı. Şimdi gelmiş olduğumuz noktada İtalya ile Çin'in arasında sanayi devi olduk."
     Türk özel sektörünün büyük gelişme gösterdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Tecrübelerimizi Ürdünlü kardeşlerimizle paylaşmaya her zaman hazırız" dedi.
     Ürdün Ticaret Odası Başkanı Kabariti'nin işleyen bir mekanizma kurma talebine değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Biz buna hazırız. Teknik arkadaşlarımız bunun altyapısını organize etsinler. Bu çerçevede oluşturulmuş bir anlaşmayı beraber yapalım. Sadece yazıda kalmasın aksiyona geçirelim" şeklinde cevap verdi.
     TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Petra Üniversitesi arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasına da değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu işbirliğinin akademik dünyalar ve gençler arasında bir köprü oluşturacağını kaydetti.
    
     -Ürdün Ticaret Odası Başkanı Kabariti-
    
     Heyet adına söz alan Ürdün Ticaret Odası Başkanı Nael Kabariti de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin etkinleştirilmesi için bir mekanizma oluşturulmasının yararlı olacağını ifade ederek, "Birçok alanda işbirliği yapabiliriz ve bir uygulama mekanizması da ortaya çıkarabiliriz. İmzalanan bütün anlaşmaların etkinleştirilmesi gerekir. Türk ve Ürdün iş adamları arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve fiili olarak çalışmaların başlatılması için bir mekanizma geliştirmeliyiz" dedi.
     Görüşme sonrasında, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ürdünlü heyetin şahitliğinde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Ürdün Özel Petra Üniversitesi arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı.
     Görüşmeye, Ürdün Ticaret Odası Başkanı Nael Kabariti, Ürdün Sanayi Odası Başkanı Ayman Hatahet, Amman Ticaret Odası Başkanı Riyad Al Saifi, Türkiye - Ürdün İş Konseyi Başkanı Hasan Şerif Egeli, Türkiye - Ürdün İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Hamdi Tabaa, Ürdün Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Issa Murad, Amman Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Reem Al Badran, Amman Sanayi Odası Üyesi Ziad Humsi ve Ürdün Özel Petra Üniversitesi Rektörü ve Ürdün eski başbakanı Adnan Badran katıldı.
    
    
    

Bu haberi 93 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir