TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Artık Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması bir hayal,…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"Artık Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması bir hayal,…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Artık Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması bir hayal, nostalji olmaktan çıktı" -"Sınır kapılarında artan kapasite ve azalan bekleme süreleri sayesinde, tüccar ve sanayicilerimizin ihracat işlemleri maliyetlerinden tasarrufu yılda 200 milyon doların üzerine çıktı"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasının bir hayal, nostalji olmaktan çıktığını belirtti.
     Hisarcıklıoğlu, "Sınır kapılarında artan kapasite ve azalan bekleme süreleri sayesinde, tüccar ve sanayicilerimizin ihracat işlemleri maliyetlerinden tasarrufu yılda 200 milyon doların üzerine çıktı" dedi.
     "İpek Yolu Ülkeleri Arasındaki Ticaretin Kolaylaştırılması ve Geliştirilmesinde Gümrük İdarelerinin Rolü" konulu "5. Uluslararası Forum"un açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, son 20 yılda küresel üretim merkezinin Asya-Pasifik bölgesine kaydığını söyledi.
     Bu dönemde yaşanan değişim ve dönüşüm sürecinin, tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasını ve bu güzergah üzerindeki ülkelerin, küresel ekonomik sisteme entegrasyonu gereğini doğurduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, "İpek Yolu'nun bir ucunda küresel ekonominin büyüme motoru Çin, diğer ucunda ise yaşanan tüm krizlere rağmen dünyanın en büyük pazarı Avrupa Birliği var. Küresel sistemin stratejik havzaları olan Körfez, Hazar, Karadeniz ve Doğu Akdeniz, bu tarihi yolun güzergahı üzerinde. Zenginliklerle dolu müthiş bir coğrafya, tekrar birbirine yakınlaştı. Tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması bir hayal, bir nostalji olmaktan çıktı" diye konuştu.
     Hisarcıklıoğlu, planlanan ulaştırma projelerinin hayata geçirilmesi, kıtalar arasında malların mode TIR filoları ve tren konteynırları ile bölge limanları üzerinden taşınabilmesi halinde bölge içi ticaretin artacağını ve bölgede özel sektörün güçleneceğini vurguladı.
     Yazıcı, "Küresel ulaşım ağına sahip ülkelerin güven içinde ve istikrarlı olmasını tüm dünya ister ve destekler. O halde ülkelerimizin zengin olmasını, huzur içinde olmasını istiyorsak bu proje bize altın fırsatlar sunuyor" dedi.
    
     -"Çağın ihtiyaçlarına cevap üretemeyen gümrük mevzuatları..."-
    
     İpek Yolu Havzası'nın tekrardan eski ihtişamına kavuşabilmesi ve küresel sisteme entegrasyonu için, bölgede ticaretin kolaylaştırılması, ticaretin önündeki engellerin kaldırılması, özel sektörün gelişiminin sağlanması ve yatırım ortamının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "İpek Yolu Havzasının üzerindeki donmuş ihtilaflar, hantal bürokrasi, çağın ihtiyaçlarına cevap üretemeyen gümrük mevzuatları, ulaştırma hatlarının gelişmemiş ve gümrüklerin modernize edilmemiş olması önümüzdeki en büyük engelledir" değerlendirmesini yaptı.
     Bu engellerin aşılması noktasında, Türkiye'nin özellikle son 10 yılda attığı adımların bölge için örnek olması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, geçen hafta, Afganistan'dan kara yolu taşımacılığı alanında söz sahibi kuruluş temsilcilerine kara yolu taşımacılığının bel kemiği olan TIR Sistemi hakkında 3 günlük bir eğitim verdiklerini anlattı.
     TOBB iştiraki olan bir şirketin, sınır kapılarının modernizasyonunu yaptığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, "Altyapı modernizasyonu için bütün finansal yükü taşıyoruz. Sınır beklemelerini neredeyse yarı yarıya azalttık. Kapıda çok daha az bekleyen sürücülerimiz, zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlıyor ve maliyetleri düşüyor" dedi.
     Gümrük makamlarının da kontrollerini daha mode ortamlarda yaptığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Bu güne kadar Kapıkule, Yunanistan, Bulgaristan, Irak, Gürcistan ve Suriye sınır kapıları modernize edildi. Sınır kapılarında artan kapasite ve azalan bekleme süreleri sayesinde, tüccar ve sanayicilerimizin ihracat işlemleri maliyetlerinden tasarrufu, yılda 200 milyon doların üzerine çıkmıştır" bilgisini de verdi.
     İran ve Pakistan ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı nezdinde İstanbul-Tahran-İslamabad Konteyner Tren Projesi'ni geliştirdiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, üç ülke olarak hat üzerindeki engellerin kaldırılması için çalışmalar yaptıklarını anlattı.
     Hisarcıklıoğlu, "Bugün kürsülere çıkıp birbirimize 'bürokratik engelleri kaldıralım', 'altyapıyı geliştirelim' gibi daha sonra unutacağımız sözler verebiliriz. Ancak, bizlerin çalışma anlayışı 'somut projeler üstünde işbirliği' olmalıdır. Birbirimizi rakip olarak değil, bir bütünün, yani yeniden canlandırmaya çalıştığımız İpek Yolu'nun tamamlayıcı unsurları olarak görmeliyiz" diye konuştu.
     Bu arada açılış konuşmalarının ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın himayesinde Azerbaycan, Gürcistan, Tataristan, Kırgızistan ve Türkiye arasında "Niyet mektubu" ile İran, Pakistan ve Türkiye arasında imzalanacak ortak bildirinin imza töreni de gerçekleştirildi.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir