TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Van'da 12 yıl önce yaptırdığımız okul, dün gece teröristlerce…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"Van'da 12 yıl önce yaptırdığımız okul, dün 
  gece teröristlerce…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Van'da 12 yıl önce yaptırdığımız okul, dün gece teröristlerce yakılmış" -"Çocuklar cahil kalmasın' diye yaptırılan bu okulları yakanları lanetliyorum. Bunlara tepki göstermeyip koruyanları da lanetliyorum"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Van'da 12 yıl önce yaptırdıkları okula dün gece teröristlerce saldırı yapıldığını belirterek, "Çocuklar cahil kalmasın diye yaptırılan bu okulları yakanları lanetliyorum. Bunlara tepki göstermeyip koruyanları da lanetliyorum" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nca (SATSO) düzenlenen Sakarya Otomotiv Sektörü Bölgesel İnovasyon Stratejileri Raporu Lansmanı törenine katıldı.
     Burada konuşan Hisarcıklıoğlu, gezi dolayısıyla Türkmenistan'a gittiğini ve oradaki Türk müteahhitlerinin yaptığı çalışmalardan gurur duyduğunu anlattı.
     Türk müteahhitlerinin Türkmenistan'da aldığı 11 aylık iş miktarının 4,7 milyon dolara ulaştığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türk müteahhitlerinin şu anda dünyada Çin'den sonra ikinci konumda bulunduğunu söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye adına güzel gelişmelerin yanı sıra kötü olayların da olduğunu vurgulayarak, "Dün yaşanan bir olay beni çok üzdü. Van'da 12 yıl önce yaptırdığımız okul, dün gece teröristlerce yakılmış. 'Çocuklar cahil kalmasın' diye yaptırılan bu okulları yakanları lanetliyorum. Bunlara tepki göstermeyip koruyanları da lanetliyorum. Ama bunlara rağmen bizim eğitime desteğimiz sürecek" diye konuştu.
    
     -"Dağılan Hacı Murat'tan bugünlere geldik"-
    
     Sakarya'nın başlattığı "Yerli Otomotiv Üssü Sakarya" çalışmasını takdirle karşıladığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, Sakarya'nın dünyadaki en kaliteli otomobillerin üretildiği şehir olduğunu kaydetti.
     Hisarcıklıoğlu, Sakarya'nın otomotiv şehri olmayı hak ettiğini belirterek, "Cumhurbaşkanımız ile Japonya'ya gittiğimizde Toyota yetkilileri, yalnızca Türkiye'de hatasız otomobil ürettiklerini aktardı. Bu otomobil, Sakarya'da üretiliyor. Sakarya, yakında traktör de üretecek. Bundan gurur duyuyorum" şeklinde konuştu.
     "Murat 124'den bu günlere geldik işte" diyen Hisarcıklıoğlu, "Ülkemizde artık 13 farklı otomobil üretimi yapılıyor. Bu konuda da dünyada önde gelen ülkeler arasındayız. Çok şükür dünyanın en kaliteli otomobillerini üretiyoruz. Otomobil ihracatımız da çok iyi noktalara ulaştı. Dağılan Hacı Murat'tan bugünlere geldik işte" ifadesini kullandı.
    
     -"Türkiye, kendi markasıyla arabasını üretecek konuma ulaştı'-
    
     Türkiye'de yerli bir otomobil üretilmesi konusunda çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bunu başaracak güçte olduğun söyledi.
     Hisarcıklıoğlu, bu anlamda yenilikçi politikaların çok önemli olduğunu anlatarak, "Türkiye, kendi markasıyla arabasını üretecek konuma ulaştı. İşçisiyle, teknolojisiyle her şeyiyle bunu hak ediyor. Bunu en çok hak eden şehir de Sakarya. Ancak bu yarışta inovasyon yani yenilikçilik çok önemli. Bunu yapan genç beyinler lazım" dedi.
     Dünyada üretimde söz sahibi olmak için markalaşmanın önemli olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Şu anda babaannemin bana yedirdiği meyveli yoğurdu, şimdi Fransızlar yediriyor. Bu zulüm yeter de artar bize. Markalaşmamız lazım. Fransız bunu ambalaja koyup bizim yoğurdumuzu bize satıyor. Yani mala sahip olmak önemli değil, bunu markalaştırmak önemli" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir