TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"800 bin Türk, 80 milyonluk Almanya'da söz sahibi olamıyorsa…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu:
  -"800 bin Türk, 80 milyonluk Almanya'da 
  söz sahibi olamıyorsa…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"800 bin Türk, 80 milyonluk Almanya'da söz sahibi olamıyorsa hatayı kendimizde aramalıyız"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "800 bin Türk, 80 milyonluk Almanya'da söz sahibi olamıyorsa hatayı kendimizde aramalıyız" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nca düzenlenen "Yurtdışında Yaşayan Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması" etkinliği kapsamında verilen akşam yemeğinde, TOBB'un son bir yılda 1,3 milyon kişiye istihdam ve Türkiye'de 140 milyar dolarlık yatırım yapan bir çatı örgütü olduğunu söyledi.
     Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, DEİK'in özel sektörü yurt dışında tanıtmak için kurulduğunu ifade etti.
     TOBB'un 10 sene önce yurtdışında hiçbir yere üye değilken, bugün Avrupa Odalar Birliği'nin başkan yardımcılığını yürüttüğünü dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Türkiye olarak Avrupalı iş adamlarının hak ve hukukunu koruma noktasına geldik" diye konuştu.
     Türkiye'nin 200'den fazla ülkeye mal sattığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, kendilerinin de Türk iş dünyasını yurt dışındaki kuruluşlarda temsil etmeye çalıştıklarını vurguladı.
     Türkiye'nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak gibi bir hedefi bulunduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Bunu yapacak gücümüz var" dedi.
     Türk girişimcisinin yeryüzünün her noktasında bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin küresel bir açılım içinde olduğunu ifade etti.
     ABD'de yaklaşık 300 milyon kişinin yaşadığına ve bu nüfusun içinde 6 milyon 200 bin Yahudi bulunduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
     "ABD'de seçilen başkan 6 milyon 200 bin kişinin hatrına İsrail'e selam gönderiyor. Dünya devi olan ABD'nin siyasetini 6 milyon 200 bin kişi yönetiyor. Biz 80 milyon kişinin yaşadığı Almanya'da 800 bin kişi Yahudiler kadar etkin miyiz- Hayır. Akıllı insanlar hatayı kendinde arar. 800 bin Türk, 80 milyonluk Almanya'da söz sahibi olamıyorsa hatayı kendimizde aramalıyız. Başkan olmak önemli ama başkanın etrafında kilitlenmek de önemli. Biz millet olarak dar günde birlikte olabiliyoruz. Ama rahata erdiğimizde her birimiz bir başı çekiyoruz. Almanya'da da eksikliğimiz bu."
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir