TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"TBMM'nin anayasa yapabildiğini gösteriyor olmamız lazım, yoksa…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 
  -"TBMM'nin anayasa yapabildiğini gösteriyor olmamız lazım, yoksa…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"TBMM'nin anayasa yapabildiğini gösteriyor olmamız lazım, yoksa asker beklentisi içerisinde devam ederiz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "TBMM'nin anayasa yapabildiğini gösteriyor olmamız lazım, yoksa asker beklentisi içerisinde devam ederiz" dedi.
     Anayasa Platformu tarafından 13 ilde gerçekleştirilen vatandaş toplantılarının sonuçlarını Avrupa Parlamentosu'nda anlatan ve basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Hisarcıklıoğlu, "Ekonomik ve siyasi dönüşümlerini tamamlayamayan ülkelerin duvara tosladığını" kaydetti.
     Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bu dönüşümünde Avrupa Birliği (AB) sürecinin çok büyük önem taşıdığını ve üyelik perspektifinin kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.
     TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun yasama tatiline rağmen Ağustos ayında da çalışmalarını sürdürerek yeni anayasa yazımını 2012 sonuna kadar tamamlaması hedefine bağlı kalınmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, toplumun bu konudaki beklentisinin çok yüksek olduğunu belirtti.
     Hisarcıklıoğlu, "1980 Anayasası bugüne kadar birçok kez değiştirilse de adı askeri anayasa. Yani Mimar Sinan, çocuklar 'eğri' deyince minareyi işçilere çektirdiği gibi TBMM'nin kendi hür iradesiyle anayasa yapabildiğini gösteriyor olmamız lazım. Her türlü eksiği noksanı olabilir, çünkü sonuçta Allah yapısı değil, insan yapısı. Ama sonuçta TBMM'nin bunu yapabildiğini gösteriyor olmamız lazım. Yoksa, eğer bunu yapamazsak, asker beklentisi içerisinde devam ederiz. Burada da TBMM'nin sorumluluğu çok büyük" şeklinde konuştu.
     Hisarcıklıoğlu, toplumdaki yeni anayasa talebine basın ve sivil toplum örgütlerinin tercüman olmasının önemini vurguladı.
     TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "İnsanlar (yeni anayasa) istiyor, isteyenin de taleplerini ve tepkisini ortaya koyuyor olması lazım. İşi sadece 4 tane siyasi partiye bırakarak bu iş olmaz" ifadesini kullandı.
    
     -"AB vatandaşının hakkı bende de olsun"-
    
     Hisarcıklıoğlu, Anayasa Platformu toplantılarında toplumun yeni anayasadan temel beklentisinin ne olduğunun sorulması üzerine "Buradaki (AB'deki) vatandaşın devlet nezdinde hakkı neyse ben de aynı hakka sahip olmam lazım. Ne eksiğim var benim- Devlet nezdindeki haklar söz konusu olduğunda benim vatandaşım buradakinden daha mı aptal, daha mı geri- Hayır, aynı hatta baktığın zaman ben ondan daha zekiyim, daha akıllıyım, daha çalışkanım" cevabını verdi.
     Türkiye'nin 2023'te dünyanın ilk 10 ekonomisine girme hedefini yakalayabilmek için siyasi ve ekonomik reformlarını sürdürmesinin önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bütün milletler birbiriyle rekabet halinde. Bakın biz Kurumlar Vergisi'ni yüzde 20'ye indirdik Türkiye'de. 3 ay sonra Slovakya Odalar Birliği Başkanı ziyaretime gelmişti. Ben de Türkiye'nin yatırım açısından ne kadar cazip ülke olduğunu konuğuma anlatırken vergi indiriminden bahsettim. 'Bizim bundan haberimiz var' dedi. 'Nereden' diye sordum. 'Siz yüzde 20'ye indirince biz de yüzde 19,8'e indirdik' dedi. Milletler birbirini takip ediyor ve bu devirdeki yarış çok hızlı" örneğini verdi.
     Hisarcıklıoğlu, Anayasa Platformu toplantılarında katılımcıların örnekleme yöntemiyle seçilmesi ve parti temsilcilerinin de mevcudiyeti nedeniyle başlangıçta Emniyet'in bazı güvenlik endişeleri bulunduğunu ve bu nedenle ilk 3 toplantıda masalara başlangıçta su bırakamadıklarını ama zamanla bu korkuların yersiz olduğunu gördüklerini anlattı.
     Toplumun siyasilerden daha olgun olduğunu bir kez daha gözlemlediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Anayasa Platformu toplantılarında Diyarbakır'da en çok alkışı MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal'ın ve buna mukabil Erzurum'daki toplantıda en çok alkışı BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın almasını buna örnek gösterdi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir