TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş, bunun kıymetini…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 
  -"Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş, bunun 
  kıymetini…

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: -"Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş, bunun kıymetini bilelim" -"Dünyanın en hızlı büyüyen 3 ülkesinden biri haline geldik. Geçen yıl bir rekor daha kırdık, tam 1 milyon 300 bin kişiye iş imkanı sağladık"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş, bunun kıymetini bilelim" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) katıldığı "Vergi ve ihracatları ile ekonomiye değer katanlar" ödül töreninde yaptığı konuşmada, son zamanlarda artan terör olaylarının, Türkiye'yi parçalamak için yapıldığını fakat Türk milletinin dar ve kötü günde birbirine kenetlenmeyi bildiğini söyledi.
     Tarımın önümüzdeki yıllarda dünyada en önemli unsur haline geleceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
     "Dünya nüfusu her yıl 74 milyon kişi artıyor. Yani dünyaya her yıl bir Türkiye ekleniyor. Özellikle Asya'da 1,5 milyar kişi alt gelirli sınıftan orta gelirli sınıfa çıktı. Köyden kente göç ettiler. Bu insanlar tüketmeye başladı. Bunun sonucunda, sadece geçen yıl fiyatı en çok artan 10 ürüne baktığımızda bunlardan dördü tarım ve hayvancılık ürünleri. Tarım ve sanayi artık sadece karın doyurmak için değil, aynı zamanda ticaret için de yapılıyor. Müthiş bir pazar var.
     Allah bize müthiş bir coğrafya vermiş, bunun kıymetini bilelim. Hollanda, Konya büyüklüğünde bir ülke. Bu ülkenin tarım ve hayvancılık ihracatı 63 milyar dolar. Türkiye'de, geçen yıl itibariyle tarım ihracatı 13 milyar dolar. Biz daha Konya'yı doğru dürüst ekip biçemiyoruz. Konya'yı ekip biçsek, 63 milyar dolara ulaşacağız. Sakın doğalgaz ve petrolümüz yok diye üzülmeyelim. Allah bize çok güzel topraklar vermiş, bunun kıymetini bilmemiz lazım."
    
     -Ekonomiye özel sektör katkısı-
    
     Rifat Hisarcıklıoğlu, 2011 yılında Türk özel sektörü olarak müthiş bir başarı hikayesi yazdıklarını, Türkiye'nin 2011'de yüzde 8,5'luk büyümesinde özel sektörün önemli bir payı olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin dünyanın en hızlı büyüyen 3 ülkesinden biri haline geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, "2011'de yüzde 8,5'luk büyümeyle tarihi rekorlarımızdan birini kırdık. Dünyanın en hızlı büyüyen 3 ülkesinden biri haline geldik. Geçen yıl bir rekor daha kırdık. Tam 1 milyon 300 bin kişiye iş imkanı sağladık. Bunun 1 milyon 100 bin kişisi de SSK'ya kayıtlı olarak gerçekleşti. Bunların ikisi de tarihi rekordur. Bunlar, kamu tarafından önümüzün açılmasıyla siyaset tarafından desteklenmemizle oldu" dedi.
     Konuşmaların ardından, Hisarcıklıoğlu, yüksek vergi ödeyen sanayicilere ödüllerini verdi.
     Ödül törenin ardından Çorlu Ticaret Borsası'na geçen ve yeni hizmet binasının açılışını gerçekleştiren Hisarcıklıoğlu, Kırklareli'ne hareket etti.
    
    
    

Bu haberi 371 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir