TOBB Başkan Yardımcısı Yavuz: -"Ürdün ile ticaret hacmimizi 2 milyar dolara çıkarmayı…

  • Yazı boyutu
TOBB Başkan Yardımcısı Yavuz:
  -"Ürdün ile ticaret hacmimizi 2 milyar 
  dolara çıkarmayı…

TOBB Başkan Yardımcısı Yavuz: -"Ürdün ile ticaret hacmimizi 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, "Ürdün ile ticaret hacmimizi 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.
     TOBB'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen Türkiye-Ürdün İş Forumu'nda konuşan Yavuz, Türk iş dünyası olarak Ürdün ile tüm alanlarda işbirliği yapmak istediklerini belirtti.
     Forumun, Türk-Ürdün ortaklığının daha ileri seviyelere çıkmasına, ortak işbirliği ve yatırım alanlarının çeşitlendirilmesine yardımcı olacağını kaydeden Yavuz, "Ürdün ile ticaret hacmimizi kısa vadede 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ancak, bu amaca hızla ulaşabilmek ve ortaklığımızı daha ileri seviyeye çıkarabilmek için sahip olduğumuz potansiyeli sonuna kadar değerlendirmemiz gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
     İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2011 yılından sonra yüzde 50'lik bir artış gösterdiğini bildiren Yavuz, 2012 yılında 861 milyon dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmini yeterli görmediklerini ifade etti.
    
     -"Ortak kaynakları hep beraber değerlendirelim"-
    
     Türk iş dünyası olarak, Ürdün'de gelecek vadeden büyük bir işbirliği potansiyeli gördüklerini belirten Yavuz, hem Ürdün pazarına, hem Türkiye pazarına, hem de bölge ülkelerine yönelik üretim yapmak üzere, iki ülke firmalarının ortak yatırım imkanlarını birlikte değerlendirmelerinin, her iki ülke içinde yararlı olacağını bildirdi.
     Yavuz şunları kaydetti:
     "İki ülke arasında potansiyel işbirliği alanlarının başında su kaynaklarının kullanımı, ulaşım, turizm, inşaat, tekstil, telekomünikasyon, tarım ve burada temsilcileri bulunan sektörler gelmektedir. İşbirliği kurabileceğimiz diğer bir yatırım alanı da elektrikli teçhizat ve otomotiv yan sanayi alanlarıdır. İşbirliğimizi güçlendirerek, yeni projeler üretmeliyiz, üretim kapasitelerimizi artırıp, üçüncü ülkelere de birlikte yatırım yapabiliriz."
    
     -Ürdün Ticaret Odası Başkanı Nael Kabariti-
    
     Ürdün Ticaret Odası Başkanı Nael Kabariti de iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin istenilen seviyede olmadığını belirterek, ticari ilişkilerin daha fazla potansiyel taşıdığına dikkat çekti.
     Ticaret rakamlarının Türkiye lehine olduğunun altını çizen Kabariti, kazan-kazan anlayışı çerçevesinde ticaret hacminin iki ülkenin faydasına olacak şekilde artırılması gerektiğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir