TOBB-Baden Württemberg Enerji Forumu -Baden Württemberg Eyaleti Bakanı Untersteller: -"Yaşlı 8…

  • Yazı boyutu
TOBB-Baden Württemberg Enerji Forumu
  -Baden Württemberg Eyaleti Bakanı Untersteller:
  -"Yaşlı 8…

TOBB-Baden Württemberg Enerji Forumu -Baden Württemberg Eyaleti Bakanı Untersteller: -"Yaşlı 8 nükleer tesisi kapattık, 9'unu da 2022 yılına kadar kapatmak istiyoruz" -TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Parseker: -"Türkiye'nin 2015 yılı sonuna kadar jeotermal enerji kurulu gücünün 300 megavat, 2023 yılı sonuna kadar da güneş enerjisi kurulu gücünün 3 bin megavat olması hedefleniyor"

Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti Çevre, İklim ve Enerji Yönetimi Bakanı Franz Untersteller, Almanya'nın 2011 yılında Japonya'daki nükleer facianın ardından atom enerjisi santrallerinin kapatılmasına ve yenilebilir enerjiye geçiş yapılmasına karar verdiğini hatırlatarak, "Yaşlı 8 nükleer tesisi kapattık, 9'unu da 2022 yılına kadar kapatmak istiyoruz" dedi.
     Untersteller, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler'de düzenlenen TOBB-Baden Württemberg Enerji Forumu'nda yaptığı konuşmada, Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticari ortağı olduğunun altını çizdi. Untersteller, Almanya'da 75 bin Türk kökenli yatırımcının bulunduğunu ve bu yatırımcıların 375 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti.
     İki ülke arasındaki ticari hacmin 5 milyar avroluk kısmının Württemberg eyaletinden kaynaklandığını belirten Untersteller, "İki ülke arasındaki hem ithalat hem de ihracat gün geçtikçe büyüyor, Türkiye ile işbirliğini derinleştirmek istiyoruz" dedi.
     Untersteller, Almanya'nın 2011 yılında Japonya'daki nükleer facianın ardından atom enerjisi santrallerinin kapatılmasına ve yenilebilir enerjiye geçiş yapılmasına karar verdiğini anımsatarak, "Yaşlı 8 nükleer tesisi kapattık, 9'unu da 2022 yılına kadar kapatmak istiyoruz" diye konuştu.
    
     -2023'de hedef, elektrik üretiminin yüzde 30'unun yenilenebilir enerjiden sağlanması-
    
     TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İlhan Parseker ise Türkiye'de yerleşik olan Alman firmaların da kendilerinin üyeleri olduğunu belirterek, bu firmaların da haklarını savunduklarını ifade etti.
     Türkiye'nin İtalya ve Çin arasındaki coğrafyada, en güçlü serbest piyasa ekonomisine ve en dinamik özel sektöre sahip ülke konumunda bulunduğunu kaydeden Parseker, enerji sektörünün ekonomi için en önemli alanların başında geldiğini söyledi.
     Parseker, Türkiye'nin gelecek 10 yılda yüzde 5'in üzerinde büyümeyi hedeflediğini anımsatarak, böyle bir ekonomik büyümenin, yüksek miktarlarda enerji yatırımı gerektirdiğini, özellikle yenilebilir enerji ile nükleer enerji alanlarında daha fazla yatırım yapılmasının hedeflendiğini ifade etti.
     Türkiye'nin, hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarında dünyada potansiyeli en yüksek ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Parseker, "Türkiye'nin 2015 yılı sonuna kadar jeotermal enerji kurulu gücünün 300 megavat, 2023 yılı sonuna kadar da güneş enerjisi kurulu gücünün 3 bin megavat olması hedefleniyor" dedi.
     Parseker ayrıca "Elektrik Enerjisi Piyasası ve Arz Güvenliği Strateji Belgesi"ne göre, Türkiye'de yenilenebilir kaynakların, elektrik enerjisi üretimi içindeki payının 2023 yılında en az yüzde 30'lar seviyesine çıkarılmasının planlandığını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir