TMMOB MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Özerciyes: -"2012 yılında Ankara'da denetimini…

  • Yazı boyutu
TMMOB MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Özerciyes:
  -"2012 yılında Ankara'da denetimini…

TMMOB MMO Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Özerciyes: -"2012 yılında Ankara'da denetimini yaptığımız 6 bin 990 asansörün, 5 bin 200'ü hataların giderilmesine kadar kullanılması sakıncalıdır anlamına gelen 'Kırmızı Etiket' aldı"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreteri Ömer Varlık Özerciyes, 2012 yılında Ankara'da denetimini yaptıkları 6 bin 990 asansörün, 5 bin 200'ünün hataların giderilmesine kadar kullanılması sakıncalıdır anlamına gelen 'Kırmızı Etiket' aldığını ifade etti.
     Özerciyes, yaptığı yazılı açıklamada, yasal zorunluluklara rağmen, yıllık kontrol ve denetimleri yapılmayan çok sayıda asansör olduğunu belirterek, söz konusu durumun kullanıcılar açısından tehlike arz ettiğini kaydetti.
     Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği kapsamındaki yıllık kontrollerin, tekniğine uygun olarak, uzman makina mühendisleri tarafından yapılmasının ve bina sorumlularının asansörler konusundaki yükümlülükleri hakkında bilinçlendirilmesinin, kazaların önüne geçebilmesinde önemli olduğuna dikkati çeken Özerciyes, "Şubemiz yetkilileri, her yıl düzenli olarak Ankara'daki tüm ilçe belediyelerini ziyaret etmekte, duyarlı davranan belediyelerle, halka açık bilgilendirme toplantıları gerçekleştirmenin yanı sıra, 'Asansör denetim protokolleri' imzalamaktadır" ifadesini kullandı.
     Özerciyes, bu kapsamda 2012 yılında Ankara'da, A tipi muayene kuruluşu olan oda ile protokol yapan belediyelerin sınırları içinde, 6 bin 990 asansörü denetimden geçirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
     "2012 yılında Ankara'da denetimini yaptığımız 6 bin 990 asansörün, 5 bin 200'ü hataların giderilmesine kadar kullanılması sakıncalıdır anlamına gelen 'Kırmızı Etiket' aldı. 220 adedi eksik ve hataların ivedilikle giderilmesi gerektiği anlamına gelen 'Sarı Etiket,' bin 570 adedi ise kullanılmasında teknik ve güvenlik açısından sakınca bulunmadığını belirten 'Yeşil Etiket' aldı.
     Türkiye'deki asansörlerin büyük bölümü denetlenmiyor, denetlenebilen asansörlerin de yüzde 80'i kusurlu ve kullanılması tehlike içeriyor."
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir