TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çakar: -"Kış lastiği uygulaması Türkiye…

  • Yazı boyutu
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çakar:
  -"Kış lastiği uygulaması Türkiye…

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çakar: -"Kış lastiği uygulaması Türkiye genelinde değil il bazında bölgesel olarak düzenlenmelidir"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, zorunlu kış lastiği uygulamasının Türkiye genelinde değil il bazında bölgesel olarak düzenlenmesi gerektiğini belirtti.
     Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmalarının zorunlu hale gelmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Bu uygulamayla az kar yağışı olan ya da hiç kar yağmayan illerde hem gereksiz bir lastik maliyetiyle hem de kış lastiği kullanımından kaynaklı dört ay boyunca fazla yakıt sarfiyatıyla karşı karşıya kalınacağına işaret eden Çakar, uygulamanın yıllık ortalama kar yağışı ve buzlanma oranlarına bakılarak il bazında yeniden düzenlenmesi gerektiğini savundu.
     Söz konusu uygulamanın, kış koşulları göz önüne alındığında olumlu bir uygulama olduğunu da ifade eden Çakar, şunları kaydetti:
     "Kış lastiği uygulaması Türkiye genelinde değil il bazında bölgesel olarak düzenlenmelidir. Kış boyunca hiç kar yağışı görmeyen, yağış olsa bile karın yerde kaldığı gün sayısı çok sınırlı olan iller ve bölgelerde, özellikle batı ve güney bölgelerimizde böylesi bir zorunluluk, ilgili araç kullanıcıları ve ülke ekonomisine gereksiz bir yük getirecek, ayrıca uygulamaya başlama süresinin yakınlığı itibarıyla karaborsa ve piyasa dalgalanmalarına yol açacaktır."
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir