TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Çakar: -"Kazaların gerçek muhatabı, kazaların oluştuğu…

  • Yazı boyutu
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Çakar:
  -"Kazaların gerçek muhatabı, kazaların oluştuğu…

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Çakar: -"Kazaların gerçek muhatabı, kazaların oluştuğu işyerlerinin sahipleri olan işverenler olmalıdır"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun önlem almaya zorlayan bir kanun olmadığını savunarak, kazaların gerçek muhatabının işyerlerinin sahipleri olan işverenler olması gerektiğini savundu.
     Çakar, Gaziantep'te yaşanan ölümlü kazan patlaması olayı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 30 Haziran 2012 tarihinde yayımlanan İş Sağlığı Güvenliği Kanunu'nun, kademeli bir geçişle yürürlüğe girme sürecinde olduğunu anımsattı.
     İş kazalarının önlenmesinin ana unsurunun yalnızca yasa yapma olmadığına dikkati çeken Çakar, işyerlerinde önlem alınmadığını, önlem alınıp alınmadığının denetlenmediğini, işverenleri önlem almaya zorlayıcı herhangi bir denetim ve ceza mekanizmasının bulunmadığını öne sürdü.
     Çakar, açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:
     "İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu önlem almaya zorlayan bir kanun değildir. Kanun, işverenleri değil, iş güvenliği uzmanlarını muhatap alan bir kanundur. Oysa iş güvenliği uzmanları işyeri yöneticisi değildir, kazaların gerçek muhatabı, kazaların oluştuğu işyerlerinin sahipleri olan işverenler olmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir