TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası: -"Nispi temsil sistemi, meslek odaları zemininde telafisi…

  • Yazı boyutu
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası:
  -"Nispi temsil sistemi, meslek odaları zemininde 
  telafisi…

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası: -"Nispi temsil sistemi, meslek odaları zemininde telafisi mümkün olmayan derin handikaplara yol açacak"

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, TMMOB Yasa Taslağı'nda yer alan nispi temsil sisteminin, meslek odaları zemininde telafisi mümkün olmayan handikaplara yol açacağı iddiasında bulundu.
     Oda'dan yapılan yazılı açıklamada, TMMOB Yasa Taslağı'nın kamusal alana, mesleki yetki ve sorumluluklarına ve meslek örgütlerine dönük bütünlüklü planın bir parçası olduğu ileri sürülerek, şunlar kaydedildi:
     "TMMOB ve bağlı Odalar, kuruldukları 1950'li yıllardan bu yana kamu yararı ve toplumsal çıkarlar doğrultusundan ayrılmadı. Kamu idaresinin uygulamaları bu çerçevede değerlendirildi, eleştirildi, alternatif siyaset üretildi, temel ilkeye ters düşen bilime ve bilimsel yönteme aykırı tasarruflarla hukuki zeminde mücadele edildi. Temel mesleki bilgiler, teknolojik gelişim ve uluslararası kabuller dayanak noktası olarak alındı."
     Nispi temsil sisteminin, topluma dayatılan algının dışında demokratik, eşitlikçi, işlevsel ve sonuç alıcı olduğunu savunmanın mümkün olmadığı öne sürülen açıklamada, "Nispi temsil sistemi, meslek Odaları zemininde telafisi mümkün olmayan derin handikaplara yol açacak, karar alma süreçlerinde kilitlenmeye sebebiyet verecek ve örgütleri karar alamama noktasına taşıyacak" değerlendirmesine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir