TMMOB EMO Ankara Şubesi: -"Elektrik enerjisi planlaması, kamu tarafından üretim, iletim,…

  • Yazı boyutu
TMMOB EMO Ankara Şubesi:
  -"Elektrik enerjisi planlaması, kamu tarafından üretim, 
  iletim,…

TMMOB EMO Ankara Şubesi: -"Elektrik enerjisi planlaması, kamu tarafından üretim, iletim, dağıtım bir bütün olarak merkezi yapıda düşünülmeli, ülkemize özgü koşullara uygun bir anlayışla değerlendirilmeli"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi, elektrik enerjisi planlamasının kamu tarafından üretim, iletim, dağıtım olarak bir bütün merkezi yapıda düşünülmesi ve ülkeye özgü koşullara uygun anlayışla değerlendirilmesi gerektiğini ileri sürdü.
     EMO Ankara Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Hamitabat, Soma, Seyitömer ve Kangal termik santrallerinin satışa çıkartıldığı anımsatılarak, bu santrallerin Elektrik Üretim AŞ'nin (EÜAŞ) üretim kapasitesinin yüzde 13'ünü karşıladığına işaret edildi.
     Santrallerin satışı için "kar etmiyorlar" gerekçesinin "inandırıcı olmadığı" öne sürülen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Elektrik enerjisi planlaması kamu tarafından üretim, iletim, dağıtım bir bütün olarak merkezi yapıda düşünülmeli, ülkemize özgü koşullara uygun bir anlayışla değerlendirilmeli, merkezi bir yapı içinde bütün kaynaklarımızı en uygun şekilde değerlendiren anlayışla ele alınmalı. 'Karsızlık' yalanına inat elektrik üretim ve dağıtımı tesisleri ve işletmelerinin tümü kamulaştırılarak verimli ve kamu yararına çalışan işletmeler haline getirilmeli. Ülke kaynaklarının değerlendirilmesini sağlayacak, Türkiye koşullarına uygun, teknolojik gelişmeleri takip eden, uzun vadeli, merkezi ve kamusal planlamayı esas alan, sosyal, ekonomik ve çevresel politikalar ile bütünleşik, doğal ve kültürel değerlere olduğu kadar insan yaşamına saygılı enerji politikası izlenmeli."
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir