TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi: -"Elektrik kesintileri doğal ve alışmamız gereken…

  • Yazı boyutu
TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi:
  -"Elektrik kesintileri doğal ve alışmamız gereken…

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi: -"Elektrik kesintileri doğal ve alışmamız gereken bir durum değil"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nce, "elektrik kesintilerinin doğal ve alışılması gereken bir durum olmadığı" kaydedildi.
     TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nce yapılan "Elektrik kesintileri doğal ve alışmamız gereken bir durum değildir" başlıklı yazılı açıklamada, Ankara'da son zamanlarda yaşanan elektrik kesintilerinin elektrikli cihazlarda hasarlara yol açtığı, hatta yer yer su kesintilerine sebep olduğu öne sürüldü.
     "Ankara'nın da içinde bulunduğu dağıtım bölgesinde mesken, ticarethane, resmi, sanayi, aydınlatma, tarımsal sulama ve diğer kategorilerde 2010 yılı sonu itibari ile 2 milyon 297 bin 598 abone bulunduğu" belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
     "Bu abonelerin 2010 yılı içinde tükettikleri elektrik enerjisi 14 milyar 583 milyon 678 bin kWh. Bu rakamların 2011 yılı sonu itibariyle yüzde 8-10 arttığı tahmin edilmektedir.
     Diğer yandan Ankara'ya enterkonnekte sistemden toplam kapasitesi 2568 MVA olan dört noktadan besleme yapılmaktadır. Ankara ve civarında kamu ve özel sektöre ait değişik kaynaklara dayalı elektrik üretim tesislerinin toplam kurulu gücü 2344 MW, gün içinde ulaşılan puant güç 1700 MW mertebesindedir. Rakamlardan da açıklıkla görüleceği üzere Ankara'nın Kurulu güç, iletim hatları ve bölgede üretilen elektrik enerjisi miktarı açısından herhangi bir sorunu yoktur."
     Açıklamada, "Ankara'daki dağıtım şebekesi çok eski ve bakımsız olduğu için zaman zaman yetersiz kaldığı, kent AVM, toplu konut alanları, yüksek binalar gibi daha faal elektrik tüketen yapılarla büyürken bu yapılanmalara uygun altyapı bulunmamasının özellikle tüketimin arttığı dönemlerde veya saat dilimlerinde sorunlar yaşanmasına neden olduğu" savunuldu.
     Bir süre önce Gölbaşı'nda iki çocuğun elektrik akımına kapılarak hayatını kaybettiği olaya da değinilen açıklamada, "Özellikle ortak alanlarda bulunan elektrik tesisleri ile ilgili 'risk değerlendirmeleri' yapılarak can ve mal güvenliğini sağlayacak önlemler alınmalı ve periyodik olarak önlemlerin yeterliliği kontrol edilmeli. Dağıtım şebekeleri ve ilgili yapılarda emniyet tedbirlerine uygun önlemler alınmalı ve sürekliliği sağlanmalı" denildi.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir