TMMOB'dan Türk Petrol Kanunu için öneriler -TMMOB'a bağlı bazı odalar, TBMM gündemindeki Türk…

  • Yazı boyutu
TMMOB'dan Türk Petrol Kanunu için öneriler
  -TMMOB'a bağlı bazı odalar, TBMM 
  gündemindeki Türk…

TMMOB'dan Türk Petrol Kanunu için öneriler -TMMOB'a bağlı bazı odalar, TBMM gündemindeki Türk Petrol Kanunu Tasarısı'nda TPAO'nun mevcut konumunun korunması önerisinde bulundu

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı bazı odalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemindeki Türk Petrol Kanunu Tasarısı'nda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) mevcut konumunun korunması gerektiğini bildirdi.
     TMMOB Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri ve Petrol Mühendisleri odaları ile Türkiye Petrol Jeologları Derneği ve Petrol-İş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, TPAO'nun Petrol Kanunu'nda bulunan devlet adına petrol arama ve üretim faaliyetlerinde bulunma hakkının tasarı ile kaldırıldığı ifade edildi.
     Açıklamada, kanun metninde yer alan TPAO'nun devlet adına petrolle ilgili araştırma izni, arama ve işletme ruhsatı alma hakkının korunması gerektiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:
     "Ülkemizin zorlu jeolojik koşulları içerisinde, devlet petrol arama sektöründe mutlaka yer almalıdır ve yasa içerisinde TPAO bu yetki ile donatılmalıdır. Türk Petrol Kanunu sonrasında TPAO Kanunu geçmişte olduğu gibi idari ve mali yönden özerk, yapısal anlamda entegrasyona imkan tanıyacak ve uluslararası alanda rekabet edecek şekilde çıkarılarak yürürlüğe konulmalıdır. Petrol faaliyeti sonucu elde edilen gelirin vergilendirilmesinde mevcut Ticaret Kanunu hükümleri uygulanmalı, gelir kaybı yaratılmamalıdır. Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, teknik ve mali yönden güçlendirilmeli, denetimde mükemmeliyeti sağlayacak yapılanmaya kavuşturulmalı, yatırımcıları doğru yönlendirecek bilgi veri paketlerinin oluşturulması ve bunlara kısa sürede ulaşılabilmesi sağlanmalıdır. Süresi dolan İşletme ruhsatlarında müzayedeye çıkarılmasında esas, servis anlaşması modeli olmalıdır. TBMM'ye sunulan yasa taslağı kadar, çıkarılacak yönetmeliğin de önemli olduğu açıktır. Sektördeki gelişmelere ve uygulamada yaşanabilecek aksaklıklara göre yasa, görüşlerimiz de alınarak çıkarılacak yönetmeliklerle desteklenebilmelidir."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir