TMMOB Başkanı Soğancı: -"Mühendislik ve mimarlık hizmetinin denetim dışına itilmesinin…

  • Yazı boyutu
TMMOB Başkanı Soğancı: 
  -"Mühendislik ve mimarlık hizmetinin denetim 
  dışına itilmesinin…

TMMOB Başkanı Soğancı: -"Mühendislik ve mimarlık hizmetinin denetim dışına itilmesinin gerekçesi kamu yararına olabilir mi-"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Başkanı Mehmet Soğancı, mühendislik ve mimarlık hizmetinin denetim dışına itilmesinin "kamu yararına olamayacağını" belirtti.
     Soğancı, yaptığı yazılı açıklamada, Yapı Denetimi Uygulama ve Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde 3 Nisan ve 14 Nisan 2012 tarihlerinde yapılan değişikliklerin uygulanması aşamasında dikkat edilecek hususları düzenleyen bakanlık genelgesiyle, "mühendis ve mimarların odalarına denetim yaptırmalarının yasaklandığının, üye kayıt belgesi ve sicil durum belgesi sunan meslek mensuplarının projelerinin alınmamasının, alınır ise hem belediye hem de oda yöneticileri hakkında doğrudan yargı yoluna başvurulması"nın İçişleri Bakanlığı'na, 81 ilin valiliklerine ve büyükşehir belediye başkanlıklarına bildirildiğini hatırlattı.
     Meslek odaları yöneticileri hakkında yargıya başvurma bildiriminin "yöneticilere açık tehdit" anlamına geldiğini ileri süren Soğancı, "İnsanların tüm yaşamında gıdadan yapıya, tekstilden soluduğumuz havaya kadar mühendislik ve mimarlık hizmeti yer alırken, mühendislik ve mimarlık hizmetinin denetim dışına itilmesinin gerekçesi kamu yararına olabilir mi-" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir