TMMOB'a bağlı bazı odalar: -"Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kaynaklarımız ulus…

  • Yazı boyutu
TMMOB'a bağlı bazı odalar:
  -"Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için
  yerli kaynaklarımız ulus…

TMMOB'a bağlı bazı odalar: -"Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kaynaklarımız ulus ötesi şirketler eliyle değil, kamu kuruluşlarımız tarafından kullanılmalı"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı bazı odalar, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kaynakların kamu kuruluşları tarafından kamu yararına kullanımına öncelik verilmesi gerektiğini bildirdi.
     TMMOB Jeoloji, Elektrik, Maden ve Makina Mühendisleri odaları ortak yazılı basın açıklaması yaptı.
     Açıklamada, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kaynakların ulus ötesi şirketler eliyle değil, kamu kuruluşları tarafından kamu yararına kullanımına öncelik verilmesi talep edilirken, madenlerin kaynak kaybına neden olmadan rasyonel olarak değerlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi.
     İnsanı merkezine almayan, bilimsel ve teknolojik altyapıdan uzak, eğitimli işgücünün olmadığı, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin yeterince alınmadığı uygulamaların terk edilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kaynaklarımızın ulus ötesi şirketler eliyle değil, kamu kuruluşlarımız tarafından kamu yararına kullanımına öncelik verilmesini talep etmekte, madenlerimizin kaynak kaybına neden olmadan rasyonel olarak değerlendirilmesi için havza madenciliğini savunmaktayız. Bu sayede dışa bağımlılık azalacak, mevcut kaynağın tamamı değerlendirilecek ve tüketildiğinde yerine tekrar konulamayan madenlerimizden maksimum toplumsal fayda sağlanacaktır."
     Afşin-Elbistan Linyit havzasında üretilebilecek 4,3 milyar tona yakın linyit bulunduğu ifade edilen açıklamada, kaynak kaybı olmaması için, havza genelinde bir planlama ve işletmecilik politikasının zorunlu olduğu ifade edildi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir