TMB Başkanı Sazak: "Ankara son 25 yılda insana değil, motorlu araç trafiğine öncelik…

  • Yazı boyutu
TMB Başkanı Sazak:
     "Ankara son 25 yılda insana değil, 
     motorlu araç trafiğine öncelik…

TMB Başkanı Sazak: "Ankara son 25 yılda insana değil, motorlu araç trafiğine öncelik veren ve yaya dostu olmayan bir şehir haline geldi"

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Emin Sazak, Ankara'nın son 25 yılda insana değil, motorlu araç trafiğine öncelik veren ve yaya dostu olmayan bir şehir haline geldiğini söyledi.
     ECA Serel firması, Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen "İnşaat 2023" konulu toplantının açılışında konuşan Sazak, hükümetin 2023 vizyonuna inşaat sektörü açısından bakıldığında ulaşım, kentsel ve kırsal yapı, bölgesel kalkınma, enerji, sağlık, spor, savunma sanayi ve kentsel dönüşüm alanlarında büyük ölçekli yatırımların söz konusu olduğunu dile getirdi.
     Resmi istatistiklere göre büyük kentlerin kırsal kesimlerden göç alacağını belirten Sazak, gelecek 11 yılda Ankara'nın nüfusunun da 5,5 milyon kişiye çıkacağını ifade etti.
     Söz konusu artışın kentsel planlamadan yapı üretimine, kent yönetiminden vatandaşlara uzanan geniş bir yelpazede duyarlılık, kapasite, katılım ve paylaşım bilinci gerektirdiğini belirten Sazak, "Sağlıklı kentler mekansal, ekonomik, sosyal, ve kültürel büyümeyi sağlayan toplumsal gelişmenin önderliğini yapan üretken mekanlar olmalıdır" dedi.
     Ankara'nın hızlı nüfus artışı, plansız gelişme, hızlı betonlaşma gibi konuların beraberinde getirdiği sorunları tüm boyutları ile yansıttığını ifade eden Sazak, "Ankara'nın son 25 yılda insana değil, motorlu araç trafiğine öncelik veren ve yaya dostu olmayan bir şehir haline geldiğini" belirtti.
    
     -Diğer konuşmalar-
    
     Capital ve Ekonomist Dergileri Yayın Direktörü Rauf Ateş de "İnşaat 2023" buluşmalarını düzenlemekle Türkiye'de gelişen konut ve inşaat sektörünün nabzının yerel bazda tutmayı amaçladıklarını kaydetti.
     Türkiye'de konut ağırlıklı inşaat yatırımları konusunda patlama yaşandığını ifade eden Ateş, iller bazında sektörün geleceğini o illerdeki işadamları ile tartışmak istediklerini söyledi.
     Elmor AŞ Şirket Müdürü Hakan Günderen de Türkiye'nin her bölgesinde inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalarla bir araya gelmek ve bölgesel anlamda değerlendirmeler yapmak için toplantıyı düzenlediklerini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir