TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Gür Çağdaş: -"Türkiye'nin özellikle son 10-12 senedir yüksek ekonomik…

  • Yazı boyutu
TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Gür Çağdaş:
  -"Türkiye'nin özellikle son 10-12 senedir yüksek ekonomik…

TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Gür Çağdaş: -"Türkiye'nin özellikle son 10-12 senedir yüksek ekonomik performansının, mali piyasalarını oldukça iyileştirdiğini söylesek de, sermaye piyasaları aynı performansı sergileyemedi" -"Yürürlüğe giren, Türk sermaye piyasalarının miladı olarak değerlendirebileceğimiz kanun çok önemli bir açığı kapatıyor"

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı Gür Çağdaş, Türkiye'nin son 10-12 senedir yüksek ekonomik performansının, mali piyasaları iyileştirmesine rağmen, sermaye piyasalarının aynı performansı sergileyemediğini belirterek, yeni kanunun önemli bir açığı kapatacağını söyledi.
     Bireysel Emeklilik'te yeni döneme ilişkin düzenlenen toplantıda Çağdaş, BES'in performansına yönelik aktarımlarda bulunmak istediklerini belirterek, doğru iletişim kurarak, yatırımcının doğru bilgiye ulaşmasını ve dolayısıyla yatırım kararlarını doğru vermesini amaçladıklarını söyledi.
     Son dönemde yaşanan gelişmelere değinen Çağdaş, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Türk sermaye piyasalarının miladı olarak değerlendirebileceğimiz kanun yürürlüğe girdi. Bunu çok önemli buluyoruz. Çünkü Türkiye'nin özellikle son 10-12 senedir yüksek ekonomik performansının mali piyasalarını oldukça iyileştirdiğini söyleyebilsek de, sermaye piyasaları aynı performansı sergileyemedi. Dolayısıyla yayınlanan yeni kanun çok önemli bir açığı kapatıyor. Oldukça vizyoner bir kanun, bir çerçeve kanunu... İkinci düzenlemeleri otorite yapacak, dolayısıyla piyasa beklentilerini tam anlamıyla karşılayabileceğini düşünüyoruz."
     Kurumsal yatırımcılara bu süreçte büyük iş düştüğüne işaret eden Çağdaş, hükümetin koyduğu hedef çerçevesinde, Türkiye'de tasarruf birikimini ve altyapısını artırmak için eldeki bütün araçların kullanılmasının gerekli olduğunu söyledi.
     Kurumsal yatırım araçlarının bunların başında geldiğine değinen Çağdaş, şunları kaydetti:
     "Bütün gelişmiş piyasalardan da bildiğimiz gibi, büyüme, tasarruf birikimi kurumsal yatırımcılar tarafından gerçekleştiriliyor. Bireysel Emeklilik sistemi de bunun en önemli ayağı... Getirilen devlet katkısı ve düzenlemelerle sistem ciddi anlamda teşvik edici hale geldi. Bu aşamada tabii ki, biz portföy yönetim şirketleri çok önemli bir misyon üstlendik. Doğru performans yaratarak, sistemin gelişime katkıda bulunmak amacındayız. Portföy şirketleri çok ciddi çaba sarfediyor. En önemlisi bu sistemi doğru aktarmak. Çünkü bu sistem bir bütünlük arz ediyor. Sistemin içinde sadece portföy şirketleri yok, bankalar var, aracı kuruluşlar var, diğer kurumlar var... Dolayısıyla birlikte ele alıp, öyle değerlendirmek daha doğru olacak."
     TKYD Başkanı Çağdaş, yakın gelecekte yakın gelecekte bu işin hem yurt içinden hem de yurt dışından çok daha fazla talep göreceğini, sistemin çok daha hızlı büyüyeceğini dile getirerek, "Geleceği planlarken, sistemi doğru oturtmak ve onun üzerinden planlama yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabii ki gelişim sürecinde sektörün de kendi içinde halletmesi gereken sorunlar var. Amacımız bunu standart şekilde doğru sunabilmek ve yatırımcının buna nazaran doğru karar vermesini sağlamak. Sektör yaptığı yatırımlarla geleceğe hazırlanıyor" ifadelerini kullandı.
     Portföyün yüzde 30'luk kısmının grup dışı şirketlere yönettirilmesi zorunluluğu hakkında Çağdaş, "Rekabete açılması adına doğru fakat bunun zorla değil, piyasa koşullarında yapılmasını tercih ederdik. Benim söylediğim model, portföy şirketlerinin emeklilik fonu kurabilmesi ve bütün emeklilik şirketlerinin de o fonları planına koyabilmesi bunu çözer aslında. Muhtemelen 2013 içerisinde böyle bir düzenleme olacak" değerlendirmesinde bulundu.
     TKYD İletişim Komitesi Başkanı Ömer Yenidoğan da konunun doğru aktarımını oldukça önemsediklerini dile getirerek, "Son dönemde en önemli olaylardan biri kanun, fakat daha da önemlisi, hükümetin ortaya koyduğu, tasarrufu ön plana çıkarma çabası. Türkiye'nin sistematik bir çok riskine cevap olabilecek, en basiti cari açığa cevap olabilecek bir adım" dedi.
     Sektörde ne yapıldığının sektör dışıyla çok fazla paylaşılamadığına dikkati çeken Yenidoğan şunları anlattı:
     "Biz portföy yönetim endüstrisi olarak, dünya standartlarında, çok gelişmiş bir insan kaynağıyla çalışıyoruz. Bugün Bireysel Emeklilik konusuna bakıldığı zaman da, yarattığımız katma değer dünya standartlarında çok önemli bir katma değer. Elbette sistemin yapısı ve fiyatlanma açısından geliştirilecek çok şey var, fakat son 5-10 senede portföy yöneticilerinin ortaya koyduğu değeri gölgelememeli. Türk portföy yönetim endüstrisi, dünyada gelişmekte olan ülkelerin çok ilerisinde, gelişmiş ülkeler standardında yönetim yapan kurumlar..."
     Önümüzdeki dönemde bireysel emeklilik piyasasının, sermaye piyasalarının lokomotifi olacağını ifade eden Yenidoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Lütfen kamuoyunu bilgilendirmeyi, özellikle bireysel emeklilikte, günlük haftalık aylık getirilerle değil, çok daha uzun perspektiften bakışlarla yapalım. Çünkü 10 senelik yaptığımız yatırıma, o fon dün ne getirmiş diye bakmak kadar gereksiz bir şey yok. Minimum 3 ay ve 6 aydan başlayıp mümkünse 1-3-5 yıl perspektifinden bakalım.
     Dünyada standart olarak, portföy yöneticisinin performansına brüt getiri üzerinden bakılır. Çünkü, net getiri portföy yöneticisinin elinde olan bir parametre değildir. Sektör geçtiğimiz 5 senede, diğer sermaye piyasası enstrümanlarından çok daha hızlı bir büyüme gösterdi. Bizim beklediğimiz bir büyüme değildi. En son yapılan kanun değişiklikleri ve hükümetin kararlı tutumuyla, bunun önümüzdeki 5 senede 100 milyar lira seviyesine çıkması öngörülüyor."
     TKYD olarak emeklilik fonlarının geçmiş dönem performanslarına ilişkin hazırladıkları slaytı da gazetecilerle paylaşan Yenidoğan, "Geçen sene portföy yöneticileri için çok zor bir seneydi. Piyasa devamlı yukarı çıktı. Sektördeki oyuncuların, portföy yönetim şirketlerinin performanslarını olumsuz değerlendirmesi konusunda hassasız." diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir