TKYD Emeklilik Fonları Performansı Analizi: -"Portföy yönetimi sektörü, emeklilik fonları…

  • Yazı boyutu
TKYD Emeklilik Fonları Performansı Analizi:
  -"Portföy yönetimi sektörü, emeklilik fonları…

TKYD Emeklilik Fonları Performansı Analizi: -"Portföy yönetimi sektörü, emeklilik fonları yönetiminde katılımcılara kısa ve uzun dönemde katma değer yarattı, beklentileri fazlasıyla karşıladı"

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Emeklilik Fonları Performansı Analizi'nde, portföy yönetimi sektörünün, emeklilik fonları yönetiminde katılımcılara kısa ve uzun dönemde katma değer yarattığı, bu konuda beklentileri fazlasıyla karşıladığı belirtildi.
     TKYD açıklamasında, önümüzdeki dönemde oldukça hızlı bir büyüme beklenilen emeklilik fonlarının performanslarında portföy yönetim şirketlerinin katkısını gerçekçi şekilde ölçmek amacıyla kaleme alınan analizin, performans ölçümünde standardizasyon sağlanması yolunda da bir başlangıç noktası belirleme hedefi taşıdığı kaydedildi.
     Portföy yönetimi sektörünün gerçek anlamda performansını ölçmek için brüt getirilerin kullanıldığı belirtilen analizde, "Portföy yönetimi sektörü, emeklilik fonları yönetiminde katılımcılara kısa ve uzun dönemde katma değer yaratmış olup, bu konuda beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. Portföy yönetimi sektörü, her fon tipinde benchmark (kıstas) getirilerin üzerinde katma değer yaratmıştır. Uzun dönemde yaratılan katma değer gözle görülür şekilde artmaktadır" ifadelerine yer verildi.
     Uzun dönemde sektörün brüt performanslarda fon adedi bazında başarı yüzdesinin çok yüksek olduğu, bu oranın bazı fon tiplerinde yüzde 100'e kadar ulaştığı vurgulanan çalışmada, performans konusunda daha sağlıklı bir analiz yapılabilmesi için kısa vadede portföy yönetim ücreti, dağıtım ücreti ve operasyonel ücretlerin birbirlerinden ayrışması önerildi. Bu ayrışma sayesinde, portföy yönetimi sektörünün bugüne kadar yarattığı katma değerin daha fazla ortaya çıkacağı da belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 93 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir