TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş: "Türkiye Kömür İşletmeleri, geçtiğimiz yıl itibariyle 3 milyar…

  • Yazı boyutu
TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş:
  "Türkiye Kömür İşletmeleri, geçtiğimiz yıl
  itibariyle 3 milyar…

TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş: "Türkiye Kömür İşletmeleri, geçtiğimiz yıl itibariyle 3 milyar lira ciro yaptı" -"Bu cironun 1 milyar lirası kardır. Bunun üçte birini Soma Havzası'ndan kazanmış durumdayız"

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş, TKİ'nin geçen yıl itibariyle 3 milyar lira ciro yaptığını belirterek, "Bu 3 milyar liralık cironun 1 milyar lirası kardır. Bunun üçte birini Soma Havzası'ndan kazanmış durumdayız" dedi.
     Soma'daki kömür madeni ocaklarını ve işletmeleri gezerek incelemelerde bulunan Aktaş, Sarıkaya Mevkisinde Soma Kömür İşletmeleri A.Ş'ye ait olan Işıklar Kısrakdere İşletmesi'nde giriş tünelinin açılışına katıldı.
     Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru'dan çalışmalarla ilgili bilgi alan Aktaş, ardından tüneli gezdi.
     Daha sonra gittiği bir işletmede maden işçilerine hitap eden Aktaş, önemli bir enerji havzası olan Soma'nın 14 bin kişiyi doğrudan istihdam ettiğini söyledi.
     Aktaş, TKİ'nin geçen yıl itibariyle 3 milyar lira ciro yaptığını anlatarak, "Bu 3 milyar cironun 1 milyarı kardır. Bunun üçte birini Soma Havzası'ndan kazanmış durumdayız" diye konuştu.
     Bu karın yakalanmasının en önemli sebeplerinden birinin özel sektörden istifade edilmesi olduğunu vurgulayan Aktaş, yer altında 11 binin üzerindeki sendikalı işçinin her yıl 11 milyon ton civarında kömür çıkarttığını anlattı.
     Aktaş, bu havzada her yıl 15,5 milyon ton kömür üretiminin gerçekleştiğini dile getirerek, "Biz bu kömür üretimini inşallah çok kısa zaman içerisinde kademeli olarak öncelikle 3 yıl içerisinde 20 milyon tonun üzerine çıkarmayı düşünüyoruz. Orta vadede de 35-40 milyon tonlu rakamlara ulaştırmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 528 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir