TKBB Başkanı Ufuk Uyan, AA Finans Masası'na konuk oldu (1) -"(Fitch'in not arttırımı) Dünyada not…

  • Yazı boyutu
TKBB Başkanı Ufuk Uyan, AA Finans Masası'na konuk oldu (1)
  -"(Fitch'in not arttırımı) Dünyada not…

TKBB Başkanı Ufuk Uyan, AA Finans Masası'na konuk oldu (1) -"(Fitch'in not arttırımı) Dünyada not artışından sonra önemli bir portföy yatırımı hareketi oluyor. Bu hareket ülkemizde de olacak mı- Bunun takip edilmesi ve ona göre tedbirlerin alınması gerekebilir" -"Bankacılık sektörü tabii ki borçlanma maliyetleri açısından daha uygun bir borçlanma imkanlarına kavuşabilir"

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Ufuk Uyan, Fitch'in not arttırımına ilişkin, "Dünyada not artışından sonra önemli bir portföy yatırımı hareketi oluyor. Bu hareket ülkemizde de olacak mı- Bunun takip edilmesi ve ona göre tedbirlerin alınması gerekebilir" dedi.
     AA Finans Masası'na konuk olan Uyan, AA Finans Masası'nın önemli bir görev üstleneceğini belirtti.
     Uyan, Fitch'in not arttırımına ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin notunun arttırılmasının güzel olduğunu, ancak geç kalınmış bir not arttırımı yorumlarına katıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:
     "Benzer ülkelerle mukayese edildiğinde notumuzun geride olduğu biliniyor. Önemli bir adım olmakla birlikte diğer benzer derecelendirme şirketlerinin de not artışını gündeme almalarını umut ediyoruz. Finans sektöründe bu tür notları kullanan bir katılım bankası olarak bunların önemini biliyoruz. 2-3 yıldır bu piyasaları dolaşıyoruz. Bizim notumuz Türkiye'de yatırım yapılabilir bir seviyedeydi. Kuveyt Türk olarak bunu yatırımcıların özellikle fon sahiplerinin nasıl karşıladığını Uzak Doğu'da görüyorduk. Bunun yolunun açılması için en azından bir adımdır. Dünyada not artışından sonra önemli bir portföy yatırımı hareketi oluyor. Bu hareket ülkemizde de olacak mı- Bunun takip edilmesi ve ona göre tedbirlerin alınması gerekebilir."
     Bankacılık sektörünün not arttırımından nasıl etkileneceğine ilişkin soruya Uyan, "Ekonomiye faydası olup olmayacağını göreceğiz. Bankacılık sektörü tabii ki borçlanma maliyetleri açısından daha uygun bir borçlanma imkanlarına kavuşabilir. Her bir bankanın durumu yatırımcı ve fon sahipleri açısından ayrı ayrı değerlendiriliyor. Ülkenin genel giriş bareminin 'yatırım yapılabilir' seviyede olması son derece önemli. Bazı fon yöneticileri 'zaten bu ülke yatırım yapabilir değil' deyip bir kenara koyuyordu. Bunlar da değerlendirmeye alacak ve bu sayede bankalarımız daha uzun vadeli ve uygun kaynaklara ulaşabilirler. Bunun neticesinde kaynak bollaşması olursa içerideki faizleri baskılayacak bir durum olabilir" şeklinde yanıt verdi.
    
     -"Not artışıyla birlikte yatırımlar da harekete geçerse belki büyümeye de katkıları olabilir"
    
     Türkiye'nin kayısı ve üzüm ihracat ederek telefon ithal eden bir ülke olduğunun unutulmaması gerektiğini anlatan Uyan, "Körfez bölgesinden ne gibi yatırımlar gelebilir" sorusunu da şöyle yanıtladı:
     "Körfez Bölgesi ve burada faaliyet gösteren katılım bankaları Körfez'den yatırım yapmış iştirakler olduğu için Körfez Bölgesi'nden borçlanma ve kaynak oluşturma imkanları daha olumluydu. Ülke notu engel teşkil etmemekle birlikte bundan sonra fiyatlama açısından önemli. Özellikle uzun vadeli kaynak oluşturma anlamında teşebbüsler oldu. Bunların daha ciddi ve arkası gelir bir şekilde devam ettirilmesini bekliyoruz. Bunun arkasında da şirketlerin borçlanma yönünden daha Körfez'e ulaşma imkanları arttı. Rakamsal olarak bir şey söylemek biraz da Türkiye'nin ihtiyacı ile ilgilidir. Büyümenin yüzde 4'ler mertebesinde gelecek yıl da olacağı bekleniyor. Not artışıyla birlikte yatırımlar da harekete geçerse belki büyümeye de katkıları olabilir."
     Uyan, bir taraftan da cari açığın kontrolünün de kredi büyümesiyle kontrol edildiğinin unutulmaması gerektiğini belirterek, "2011'de yüzde 25'lik kredi büyümesi hedefi oldu ve bankalarımız buna uydular. Özellikle kur artışını dışarıda bırakarak... TL tarafında da yüzde 15'ler mertebesinde de bir beklenti var. O seviyede devam ediyor. 2013 yılı beklentisi de yüzde 15'ler mertebesinde olacak diye duyuyoruz. Bütün bunlar birbiriyle ilişkilidir" diye konuştu.
     Merkez Bankası'nın parasal hareketleri çok iyi izlediğini ifade eden Uyan, "Geçmişe oranla Merkez Bankası yeni mekanizmalar oluşturdu. Rezerv opsiyon kat sayısı diye yeni bir uygulama var. Bu tür not artışlarının ardından ciddi bir akış görülüyor. Ülkemize de Avrupa'daki sorunlar, ABD'deki problemler ve global krizden sonra ciddi bir portföy akımı var. Bizim yönümüzü çevirdiğimiz şu dönemde Körfez ülkeleri de oldukça likit durumda bulunuyor. Kaldı ki Avrupa'daki bankalardan da güven bunalımından dolayı Türkiye'yi tercih ediyorlar. Not artışının da gelmesi para hareketlerinin arttırırsa merkezin elinde imkanlar var. Bu faiz indirimi zorlar mı- Bunu hepimiz göreceğiz ama böyle bir beklenti yok" şeklinde konuştu.
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir