TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudatgobilik: -"40 senedir sanayi idarecisiyim, bu zaman diliminde…

  • Yazı boyutu
TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudatgobilik:
  -"40 senedir sanayi idarecisiyim, bu zaman diliminde…

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudatgobilik: -"40 senedir sanayi idarecisiyim, bu zaman diliminde hiçbir iş yerinin sendikalı olması sebebiyle battığına şahit olmadım" -"Türkiye, büyümek mecburiyetinde olan bir ülke. Bu, işçi ve işverenin sulh içinde çalışacağı bir kanunla olacaktır"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, "40 senedir sanayi idarecisiyim, bu zaman diliminde hiçbir iş yerinin sendikalı olması sebebiyle battığına şahit olmadım" dedi.
     Kudatgobilik, TİSK tarafından düzenlenen Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu Bilgilendirme Seminerleri'nde yaptığı konuşmada, kanunun ortaya çıkmasında sosyal tarafların ciddi çaba harcadığını söyledi.
     Kanunun yüzde 90'ının uzlaşmayla hazırlandığını dile getiren Kudatgobilik, uzlaşılamayan konuların ise siyasetin sorumluluğuna bırakıldığını ifade etti.
     Yeni kanunun hiç kimsenin işini elinden almadığını, hiçbir sendikayı dışarıda bırakmadığını belirten Kudatgobilik, "TİSK olarak bu kanunun her şeyinden memnun musun denirse hayır, bizim de yeterli bulmadığımız alanlar var" diye konuştu.
     Dünyanın krizle çalkalandığına, Avrupa'nın, ABD'nin sıkıntılarının devam ettiğine, dünyanın birçok ülkesinde ekonomik sıkıntıların sürdüğüne dikkati çeken Kudatgobilik, "Bu ortamda yüzde 4 büyüme Türkiye için yeterli değildir. En az yüzde 6-7 büyümeli ki ekonomiye yeni katılan gençleri tatmin eden bir netice çıksın" dedi.
     Türkiye'de büyümeyi sanayinin tetiklediğini vurgulayan Kudatgobilik, bu kanun yorumlanırken ekonomi ve sanayi ayağının da birlikte düşünülmesi gerektiğini söyledi.
     Kudatgobilik, 2013'ün "gri bir yıl", 2014'ün "biraz umutların olduğu bir yıl" olduğunu ifade ederek, "Türkiye, büyümek mecburiyetinde olan bir ülke. Sıfır büyümeyle kendini idame edemez, büyümelidir. Bu, işçi ve işverenin sulh içinde çalışacağı bir kanunla olacaktır" diye konuştu.
     Kudatgobilik, TİSK olarak işçinin, çalışanın bütün hak ve özgürlüklerden yana tavır koyduklarını belirterek, şunları kaydetti:
     "Sendikalaşmanın, sendikal hareketin önüne mani teşkil etmeyeceğimizi, tam tersine sendikalı iş yerlerinin bu söylediğim sanayi büyümesinde daha fazla rol oynayacağına inanıyorum. 40 senedir sanayi idarecisiyim, bu zaman diliminde hiçbir iş yerinin sendikalı olması sebebiyle battığına şahit olmadım."
     Tuğrul Kudatgobilik, sendikacılığın kötü bir şey olmadığını, sendikacılığın işçinin haklarının, menfaatlerinin ve veriminin daha iyi ortaya çıktığı pozitif bir sistem olduğunu vurguladı.
     Kudatgobilik, işçi olmadan işverenin, yatırım olmadan büyümenin, sanayi olmadan da ihracatın olamayacağını dile getirdi.
    
     -"Bu bir reform"-
    
     Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın ise kanunun hazırlık çalışmaları hakkında bilgiler verdi, ortaya çıkan sonucun bir reform olduğunu söyledi.
     Kanunun çeşitli yasaklardan arındırıldığını ve daha özgürlükçü bir anlayış benimsendiğini belirten Sayın, "Sendikaları yeniden dizayn etmiyoruz. Böyle bir niyetimiz de yok" dedi.
     Sayın, sendikalı işçi istatistiklerini önümüzdeki hafta veya bu hafta sonu yayımlamayı amaçladıklarını ifade etti.
     Ali Kemal Sayın, kanun için uluslararası normları esas alıp bunlara uyum sağlamayı amaçladıklarını, eksiklerin de süreç içinde tamamlanacağını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 107 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir