TİSK ve MESS Başkanı Kudatgobilik'e, Avrupa'da yeni görev -Kudatgobilik, Avrupalı metal sanayici…

  • Yazı boyutu
TİSK ve MESS Başkanı Kudatgobilik'e, Avrupa'da yeni görev 
  -Kudatgobilik, Avrupalı metal sanayici…

TİSK ve MESS Başkanı Kudatgobilik'e, Avrupa'da yeni görev -Kudatgobilik, Avrupalı metal sanayici ve işverenlerinin üst kuruluşu CEEMET'in başkan vekilliğine getirildi -Kudatgobilik: "Türk ekonomisi büyüdükçe, sadece AB tedarik zincirine entegrasyonu yoluyla AB'nin toplam rekabet gücünü artırarak ve AB mallarını tüketerek değil, yarattığı büyümeyi AB ile paylaşarak da AB ekonomisine katkılarda bulunmuştur"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, Avrupalı metal sanayici ve işverenlerinin üst kuruluşu "CEEMET başkan vekilliği" görevine getirildi.
     TİSK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, TİSK Başkanı olarak Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu'nda (BUSINESSEUROPE) Başkanlar Konseyi üyesi ve Türkiye-AB Karma İstişare Komisyonu üyesi olarak görev yapan Kudatgobilik, Avrupa Metal, Mühendislik ve Teknolojiye Dayalı Sanayi İşverenleri Konseyi CEEMET'in 18-19 Ekim 2012 tarihlerinde Berlin'de düzenlenen 18'nci Genel Kurul toplantısında 2 yıllık süre ile görev yapacak yeni yönetim kurulunda başkan vekilliği görevini üstlendi.
     Toplantının, ülke ekonomileri hakkında başkanlar tarafından bilgi alışverişi yapılan Başkanlar Yuvarlak Masası kısmında söz alan Kudatgobilik, Türk ekonomisi hakkında bilgi verdi. AB üyesi ülkelerin teşkilatlarının verdikleri raporlardaki karanlık ekonomik görünüme dikkati çeken Kudatgobilik, şunları kaydetti:
     "Sözlerime başlarken sizlerden özür diliyorum, zira vereceğim rakamlar AB ekonomilerini kıskandıracak seviyededir. Ülkemiz 2010'da yüzde 9,2 ve 2011'de ise yüzde 8,5 büyüdü. Bu büyümenin önemli bir kısmı imalat sanayi ve özellikle de metal sanayinde gerçekleşti. Bütçe açığımız AB ülkelerinin açıklarından daha düşük seyrediyor. Türkiye global ekonomilerdeki bütün olumsuzluklara rağmen doğrudan yabancı yatırımları çekmeye devam ediyor ve bu yatırımların büyük kısmı da imalat sanayine yönelmiş durumda.
     Ocak-Temmuz 2012 döneminde ülkemize gelen nakit sermaye girişinin yüzde 77,4'ü AB ülkeleri kaynaklıdır. Ülkemizde halihazırda kurulu 30 bin 507 yabancı sermayeli şirketin 15 bin 706'sı AB kökenlidir. Bu şirketler geçtiğimiz dönemde Türk ekonomisiyle birlikte büyümüş, kar etmiş ve karlarını rahat bir şekilde AB'deki sermayedarlarına transfer etmişlerdir. Dolayısıyla Türk ekonomisi büyüdükçe, sadece AB tedarik zincirine entegrasyonu yoluyla AB'nin toplam rekabet gücünü artırarak ve AB mallarını tüketerek değil, yarattığı büyümeyi AB ile paylaşarak da AB ekonomisine katkılarda bulunmuştur. Bu rakamları göz önünde bulundurarak siz sevgili dostlarımı uyarmak istiyorum; İstanbul'da Boğaz'da bir daire almak istiyorsanız tam zamandır. Geç kalırsanız, AB'ye üye olduğumuzda şimdi vereceğinizin 3 katını vermek zorunda kalacaksınız."
     CEEMET Yönetim Kurulu Başkanı Martin Kannegiesser de seçimlerin ardından yaptığı konuşmada, Kudatgobilik'in uzun yıllardır CEEMET çatısı altında istikrarlı şekilde Türk sanayini temsil ettiğini, Türkiye'nin AB üyeliği hedefi doğrultusunda sadakatle çalıştığını ve Türk sanayi ile AB sanayi arasında köprü işlevini sürdürdüğünü vurgulayarak, Kudatgobilik'i tebrik etti.
     AB ülkelerinin ilgili sektörlerdeki ulusal işveren örgütlerinden oluşan CEEMET, Avrupa çapında 200 bin civarında üye işletmeyi temsil ediyor. 1962'de WEM (Weste European Metal Trades' Employers' Association) adıyla kurulan ve 2004 yılında mevcut ismini alan CEEMET, çoğunluğu Avrupa'dan olmak üzere 21 ülkeden 23 teşkilatı bir araya getiriyor.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir