TİSK'ten AB'ye eleştiri -TİSK Başkanı Kutadgobilik: "AB, müzakere sürecini canlandırmak için…

  • Yazı boyutu
TİSK'ten AB'ye eleştiri
  -TİSK Başkanı Kutadgobilik: 
  "AB, müzakere sürecini canlandırmak için…

TİSK'ten AB'ye eleştiri -TİSK Başkanı Kutadgobilik: "AB, müzakere sürecini canlandırmak için parmağını kıpırdatmamakta, Türkiye'yi eleştirmekle yetinmektedir"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, AB'nin 2012 Yılı İlerleme Raporu'ndaki Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerle ilgili AB'nin müzakere sürecini canlandırmak için parmağını kıpırdatmadığını, sadece Türkiye'yi eleştirmekle yetindiğini belirtti.
     Kutadgobilik yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye-AB sürecinin siyasi nedenlerle uzun zamandır askıda kaldığını kaydederek, sürecin canlandırılmaması ve üyelik müzakerelerinin başarısızlığa uğraması halinde AB ve Türkiye için telafisi güç ekonomik, sosyal ve siyasi sonuçlar doğacağına dikkati çekti.
     Sürecin başarısı için ilişkilerin karşılıklı güven temelinde somut adımlarla ilerlemesi gerektiğine işaret eden Kutadgobilik, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Türkiye'nin müzakere sürecini iyi niyetle sürdürme yönünde sarf ettiği çabalar, siyasi engellemelerle, bazı Avrupalı liderlerin ve kamuoyunun ön yargılarıyla karşılaşmaktadır. Artık bazı AB liderlerinin Türkiye'nin üyeliğini sorgulamaktan vazgeçmeleri ve bazı üye devletlerin de uyguladıkları vetoları kaldırmaları gerekmektedir.
     AB, müzakere sürecini canlandırmak için parmağını kıpırdatmamakta, Türkiye'yi eleştirmekle yetinmektedir. Açıklanan 2012 Yılı İlerleme Raporu bunun bir örneğidir.
     2012 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 3,2 büyürken Avro Bölgesi'nin binde 4 küçüleceği, 2013'te de Türkiye ekonomisindeki yüzde 4 büyümeye karşılık Avro Bölgesi'nde büyümenin sadece binde 2 olacağı tahmin edilmektedir. Türkiye'nin böyle bir ekonomik gelişme kaydettiği ortamda AB İlerleme Raporu'nda ekonomik boyutun geri planda tutularak ekonomi dışı konuların ön plana çıkarılması hatalı olmuştur. Avrupa'nın Türkiye'ye her zamankinden fazla ihtiyacı vardır."
     Kutadgobilik, AB'nin, Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa'ya sağlayacağı fayda ve gücü dikkate alması ve müzakere sürecindeki tıkanıklığı açmak için yapabileceklerine ve sorumluluklarına odaklanması gerektiğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir