TİSK Şubat ayı Ekonomi Bülteni: -"Türkiye ekonomisine yönelik 2013 büyüme tahminleri IMF'ye…

  • Yazı boyutu
TİSK Şubat ayı Ekonomi Bülteni:
  -"Türkiye ekonomisine yönelik 2013 büyüme tahminleri 
  IMF'ye…

TİSK Şubat ayı Ekonomi Bülteni: -"Türkiye ekonomisine yönelik 2013 büyüme tahminleri IMF'ye göre yüzde 3,4, AB'ye göre yüzde 3 seviyesinde. Türkiye için ihracat ve yatırım artışları hiç olmadığı kadar önemli" -"Mali aracılık faaliyetlerindeki faiz dışı harcamalar yükü reel sektörün üstünden alınmalıdır" -"2013 yılında küresel kur savaşları kızıştı. Türkiye'nin dünya ticaret hacmindeki yerinin küçük olması ve izlediği faiz ve kur politikasının gelişmiş ülkelerinkiyle uyumlu olmaması, ülkemizi kur savaşının dışında bırakıyor" -"Türkiye ekonomisinde kısa vadeli sermaye hareketlerinin rolü arttı"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nca (TİSK), Türkiye ekonomisine yönelik 2013 yılı büyüme tahminlerinin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre yüzde 3,4, Avrupa Birliği'ne (AB) göre yüzde 3 seviyesinde olduğu bildirilerek, "Türkiye için ihracat ve yatırım artışları hiç olmadığı kadar önemli" değerlendirmesinde bulunuldu.
     TİSK tarafından yayımlanan Şubat ayı Ekonomi Bülteni'nde, sanayi üretiminin Aralık ayında yıllık bazda yüzde 3,8 azaldığı, endeksin geçen yıl ise son üç yılın ortalama üretim artışının çok altında yüzde 2,3 oranında yükseldiği ifade edildi. Sanayi üretimindeki düşüşün, 2012 yılının son çeyreğine ilişkin büyüme oranının yüzde 3'ün altında gerçekleşebileceğini düşündürdüğü de belirtildi.
     Kasım 2012'de işsiz sayısının 201 bin kişi, işsizlik oranının da 0,3 puan arttığına ve sanayinin toplam istihdamdaki payının azalmaya devam ettiğine dikkat çekildi.
     Aralık 2012'de yıllık bazda ihracat yüzde 1,4 artarken, ithalatın yüzde 3,7 azaldığı, dış ticaret açığının yüzde 11,6 gerilediği anımsatıldı. Öte yandan AB'nin toplam ihracat içindeki payının yüzde 39,2'ye gerilediği bildirildi.
     Cari işlemler açığının 48,9 milyar dolara gerilediği bilgisine yer verilen bültende, yabancıların doğrudan yatırımları azalırken, portföy yatırımlarının arttığı, yabancıların hisse senedi, DİBS ve repo piyasasındaki stoklarının 145,4 milyar dolara ulaştığı kaydedildi.
     Uluslararası kuruluşların, 2013 yılında dünya ekonomisindeki büyümenin hafifçe artacağını öngördükleri, bu bağlamda Türkiye ekonomisine yönelik 2013 yılı büyüme tahminlerinin IMF'ye göre yüzde 3,4, AB'ye göre yüzde 3 seviyesinde olduğu belirtilerek, "Türkiye için ihracat ve yatırım artışlarının hiç olmadığı kadar önemli" ifadesi kullanıldı.
    
     -"TCMB'nin atakları cılız kalmaktadır"-
    
     Bültende, 2013 yılında küresel kur savaşlarının kızıştığı, Türkiye'nin dünya ticaret hacmindeki yerinin küçük olması ve izlediği faiz ve kur politikasının gelişmiş ülkelerinkiyle uyumlu olmaması nedeniyle bu savaşın dışında kaldığı vurgulandı.
     Ocak ayında TÜFE'nin yıllık bazda yüzde 7,31, ÜFE'nin yüzde 1,88 arttığı, sanayi sektöründe artışın yüzde 0,29 olarak gerçekleştiği belirtilerek, "TCMB, ekonominin daraldığı yönündeki görüşünü tekrarlıyor" ifadesine yer verildi.
     Bütçenin Ocak 2013'te 5,9 milyar lira fazla verdiği, aynı dönemde bütçe giderlerinin yüzde 17,4, bütçe gelirlerinin ise yüzde 31,3 oranında arttığı bildirilerek, vergi dışı gelirlerde yüzde 92,4 oranında ortaya çıkan artışın, Ocak 2013 bütçesinin düzelmesinde ana etmen olduğuna dikkat çekildi.
     "Türkiye ekonomisinde kısa vadeli sermaye hareketlerinin rolünün arttığı" yönündeki değerlendirmeye yer verilen bültende, Türkiye'ye cari açığın çok üzerinde döviz girişi olduğu ve TCMB'nin Türk lirasının daha da değerlenmesini ve spekülatif atakları önlemek için faiz oranlarını indirdiği hatırlatıldı.
     Bültende, şu değerlendirmeler yer aldı:
     "TCMB'nin sermaye hareketlerine karşı bu atakları cılız kalmaktadır. Reel sektör üzerinde finans yükünü azaltmaya, finansal kolaylıkları ve sektördeki istihdamı artırmaya yönelik yeni düzenlemeler yapılırken, bunları finansal sektöre yönelik yapısal düzenlemeler de izlemelidir. Mali aracılık faaliyetlerindeki faiz dışı harcamalar yükü reel sektörün üstünden alınmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir