TİSK:"Sanayi mallarına yönelik talep azalması devam ederse istihdam olumsuz etkilenebilir"

  • Yazı boyutu
TİSK:"Sanayi mallarına yönelik talep azalması devam ederse istihdam 
olumsuz etkilenebilir"

TİSK:"Sanayi mallarına yönelik talep azalması devam ederse istihdam olumsuz etkilenebilir"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), sanayi üretimi, sanayi ciro ve sipariş endekslerinde aylık bazda kaydedilen düşüşlere dikkati çekerek, sanayi mallarına yönelik talep azalmasının sürmesi halinde istihdamın olumsuz etkilenebileceğini belirtti.
     TİSK'in Ağustos ayına ilişkin "Aylık Ekonomi Bülteni" yayımlandı.
     Bültende, Haziran ayı itibarıyla aylık bazda sanayi üretiminin yüzde 1,9, sanayi ciro endeksinin yüzde 1,6 ve sipariş endeksinin de yüzde 2,3 oranında gerilediği hatırlatıldı ve sanayi mallarına yönelik talepte azalma sürerse istihdamın bundan olumsuz etkileneceği savunuldu.
     Enflasyon ve dış ticaret verilerinin de değerlendirildiği bültende, enflasyondaki gerilemenin kur artışlarından kaynaklanan baz etkisinin azalmasından ve reel sektör büyümesinin yavaşlamasından kaynaklandığı, dış ticaretteki gelişmelerin sonucu olarak da cari açığın gerilediği ve yabancı yatarımların arttığı belirtildi.
     Bültende, sanayi üretimi rakamları ile ithalata ilişkin verilerin Temmuz ayı bütçe gelirlerinde sorun yaşanabileceğini düşündürdüğü belirtirek, "Yani makroekonomik politikalar gündeme gelebilir" denildi.
     TİSK Bülteninde ayrıca, Yunanistan'ın kendi içinde boğulmaya devam ettiği ifade edildi. Yunanistan'ın büyüme odaklı yeni bir programa ihtiyacı olduğu belirtilerek, "Eylül ayı hem Yunanistan için hem de AB için kritik bir ay olacak" denildi.
    
    
    

Bu haberi 172 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir