TİSK İşgücü Piyasası Bülteni: -"2012'de işgücü artışının yarıya inmesi, işsizlik oranını…

  • Yazı boyutu
TİSK İşgücü Piyasası Bülteni: 
  -"2012'de işgücü artışının yarıya inmesi, 
  işsizlik oranını…

TİSK İşgücü Piyasası Bülteni: -"2012'de işgücü artışının yarıya inmesi, işsizlik oranını azaltan temel faktör oldu"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İşgücü Piyasası 2012 yılı Bülteni'nde, "2012'de işgücü artışının yarıya inmesi, işsizlik oranını azaltan temel faktör oldu" değerlendirmesinde bulunuldu.
     Bültende, 2012 yılında TÜİK Hanehalkı İşgücü Araştırması'nın sonuçları, İŞKUR'un derlediği işsizlik ödeneğine başvuranların sayısındaki gelişmelerle birlikte değerlendirildi.
     Bu değerlendirmeye göre, son bir yıllık dönemde işgücü piyasasında ön plana çıkan temel sonuçlar, bültende şöyle özetlendi:
     "2012'de işgücü artışının yarıya inmesi, işsizlik oranını azaltan temel faktör oldu. İşgücüne dahil olmayan nüfus 2011'de 34 bin kişi azalmış iken, 2012'de 518 bin kişi arttı. Bu durum, işgücüne katılma oranının erkeklerde düşmesinden, kadınlarda ise tam tersine yükselmesinden kaynaklandı. 2012'de işgücü artışı azalınca istihdam oranı da 0,4 puan yükseldi. Ancak yıllık istihdam artışı yarı yarıya yavaşladı. İstihdam artışının yüzde 95'ini hizmetler sektörü yarattı. Sanayinin toplam istihdamdaki payı azaldı. İstihdam artışında kadınlar göreceli üstünlük kazandı."
    
     -Genç istihdamı daraldı-
    
     Genç istihdamının daraldığına değinilen bültende, kayıt dışı istihdamın gerilediği, yüksek öğretim ve meslek lisesi mezunlarına yönelik işgücü piyasası talebinin yükseldiği belirtildi.
     Geçen yıl işsizlik oranının 2011'e göre 0,6 puan azaldığı aktarılan bültende, işsiz sayısındaki azalma eğiliminin ise çok yavaşladığı ifade edildi.
    
     -Kentlerdeki genç işsizliği halen çok yüksek-
    
     Kentlerdeki genç işsizliğinin de yüzde 20,3 ile halen çok yüksek olduğuna dikkati çekilen bültende, şu değerlendirmelere yer verildi:
     "Yaklaşık 2 milyon kişinin iş bulma ümidi yok veya çalışmaya hazır durumda olduğu halde iş aramıyor. Ümitsiz ve iş aramayan kitle 2012'de sayısal açıdan büyüdü. İşsizlikteki azalışın neredeyse tamamı okur-yazar olmayan veya lise altı eğitimli kişilerin iş bulmasından kaynaklandı. Yüksek öğrenim mezunlarında işsizlik arttı. Konjonktürel işsizlik arttı. En geniş işsizlik tanımına göre işsizlik oranı yüzde 17,2 ve 5 milyon 69 bin işsiz var. İşsizlik ödeneğine başvuru sayısı artıyor. 2012 yılı genelinde başvuru sayısı 566 bine yükselerek kriz yılı olan 2009 seviyesine yaklaştı. Aylık bazda da başvuru sayısında artış var.
     Sanayinin ağırlıklı olduğu bölgelerde işsizlik azalışı nispeten düşük kaldı. Yüksek öğrenim mezunları işsizlerin yüzde 20'sini oluşturdu. İstihdamda en büyük grup, ilkokul mezunları. Meslek lisesi mezunlarının 2012'de işsizlik azalışından en çok faydalanan grup olduğu, ancak bir bölümünün de ümitsiz işsizlere eklenerek işgücü dışına çıktığı anlaşılıyor. İstihdam artışının kalitesi düşük."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir