TİSK'in aylık ekonomi bülteni: -"Kuzey Afrika ve Orta Doğu'nun petrol ihraç eden ülkeleri,…

  • Yazı boyutu
TİSK'in aylık ekonomi bülteni:
  -"Kuzey Afrika ve Orta Doğu'nun petrol ihraç eden ülkeleri,…

TİSK'in aylık ekonomi bülteni: -"Kuzey Afrika ve Orta Doğu'nun petrol ihraç eden ülkeleri, büyümesinde ortaya çıkacak yavaşlama Türkiye'nin ihracatını da olumsuz etkileyecek"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Aylık Ekonomi Bülteni'nde Kuzey Afrika ve Orta Doğu'nun petrol ihraç eden ülkelerinin Türkiye'nin önemli dış ticaret ortakları olduğu belirtilerek, bu ülkelerin büyümesinde ortaya çıkacak yavaşlamanın Türkiye'nin ihracatını da olumsuz etkileyeceği bildirildi.
     TİSK'in Aylık Ekonomi Bülteni'nde, Kasım ayında 2012 yılının ekonomik gerçekleşmeleri ve 2013 yılı beklentilerinin netleşmeye başladığının altı çizilerek, AB'de, sosyal taraflarla uzlaşılmadan uygulanan istikrar programlarının sosyal yapıda sorunları tetiklediği, Fransa'nın kredi notunun düşürüldüğü kaydedildi.
     IMF'nin, dünya ekonomisinin 2012 yılında yüzde 3,3, 2013 yılında yüzde 3,6 büyüyeceğini tahmin ettiğine dikkat çekilen bültende, "IMF'ye göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde istikrarsızlık ve petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle 2013 yılında büyüme sınırlı kalacak. Aynı durum petrol ihraç eden ülkeler açısından da geçerli olacak. Kuzey Afrika ve Orta Doğu-nun petrol ihraç eden ülkeleri, Türkiye'nin önemli dış ticaret ortakları. Bu ülkelerin büyümesinde ortaya çıkacak yavaşlama Türkiye'nin ihracatını da olumsuz etkileyecek" denildi.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir