TİSK Genel Sekreteri Pirler: -"Belirli süreli iş sözleşmeleriyle ilgili adım atılmadan taşeron…

  • Yazı boyutu
TİSK Genel Sekreteri Pirler:
  -"Belirli süreli iş sözleşmeleriyle ilgili adım  
  atılmadan taşeron…

TİSK Genel Sekreteri Pirler: -"Belirli süreli iş sözleşmeleriyle ilgili adım atılmadan taşeron sorununu çözmek mümkün değil"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Bülent Pirler, belirli süreli iş sözleşmeleriyle ilgili adım atılmadan taşeron sorununu çözmenin mümkün olmadığını savundu.
     TİSK, "Özel İstihdam Büroları Aracılığıyla Geçici İş İlişkisi" konulu seminer düzenledi.
     TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler, açılışta yaptığı konuşmada, yapılan yasal düzenlemelerle Türkiye'de özel istihdam bürolarının kurulmasının önünün açıldığını, ancak geçici iş sözleşmesi yapılmasına izin verilmediğini iddia etti.
     "Belirli süreli iş sözleşmeleriyle ilgili adım atılmadan taşeron sorununu çözmek mümkün değil" diyen Pirler, "taşeron konusu konuşulurken hızlı şekilde belirli süreli sözleşme konusunda adım atmak" gerektiğini dile getirdi.
    
     -"Türkiye, çalışma ve iş reformlarını mutlaka yapmalı"-
    
     Avrupa Özel İstihdam Büroları Konfederasyonu Genel Sekreteri Denis Pennel de esnek çalışma uygulamaları konusunda bilgi verdi.
     Bu tür uygulamalarda esneklik ve güvencenin dengelenmesinin önemini vurgulayan Pennel, "İşletmelerin ekonomik dalgalanmalara ayak uydurabilmesi için esneklik, çalışan açısından ise bir miktar koruma ve güvence gereklidir" dedi.
     "Türkiye'de yüksek düzeyde istihdam koruması olduğunu" dile getiren Pennel, Türkiye'nin işgücü piyasasının katılığı ve geçici iş ilişkisi olmaması gibi nedenlerle bu alandaki endekslerde son sıralarda yer aldığını söyledi.
     "Türkiye, çalışma ve iş reformlarını mutlaka yapmalıdır" diyen Pennel, geçici iş ilişkisinin yasal çerçeveye kavuşturulması, esneklik çeşitlerinin dengeli şekilde kullanılması, sosyal güvenlik politikalarının bu gelişmelere uygun olarak reforme edilmesi ve kamu-özel sektör istihdam kurumlarının işbirliğinin sağlanması gibi önerilerde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir