TİSK Başkanı Kudatgobilik: "Londra Olimpiyatlarında Türk kadınları öne çıktı, şimdi sıra…

  • Yazı boyutu
TİSK Başkanı Kudatgobilik:
  "Londra Olimpiyatlarında Türk kadınları öne çıktı, 
  şimdi sıra…

TİSK Başkanı Kudatgobilik: "Londra Olimpiyatlarında Türk kadınları öne çıktı, şimdi sıra istihdamda"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik, 205 ülkenin katıldığı 12'nci Londra Olimpiyatları'nda Türk kadın sporcuların basketbol, voleybol ve atletizmde öne çıktılarını belirterek "Londra Olimpiyatlarında Türk kadınları öne çıktı, şimdi sıra istihdamda" ifadesini kullandı.
     Kudatgobilik yaptığı yazılı açıklamada, A Milli kadın basketbol takımının, son saniyelerde yarı final hakkını Rusya'ya kaybettiğini ifade ederek şunları kaydetti:
     "Türk kadın voleybol takımı belkide olimpiyat şampiyonu olacak ABD'ye ilk seti 2 sayıyla kaybetti, bütün maç boyunca Amerika ile başa baş oynadı ama finale çıkamadı. Öte yandan kadın atletlerimiz her koşuda çok başarılı olmasalar bile, iki önemli mücadelede final koştular ve Türkiye rekorları kırdılar. Bütün dünyanın büyük ilgiyle takip ettiği maçlar ve final mücadeleleri sonucunda Türk kadın sporcuları Türkiye'nin yüz akı oldular. Şimdi de sıra ülkemizdeki kadın istihdamını artırmaya geldi. Bugün yüzde 26 olan kadınların istihdama katılma oranını 2016 Rio Olimpiyatlarına kadar yüzde 35'e ve 2020'de inşallah İstanbul'da gerçekleşecek olimpiyatlara kadar da yüzde 40'a çıkarmayı hedeflemeliyiz."
     Kadın istihdamının artırılması hedefi doğrultusunda Türkiye'nin, gerekli hukuki düzenlemeler yaparak, kadın istihdamının önündeki engelleri kaldırması gerektiğini bildiren Kudatgobilik, özellikle kadınların tercih ettikleri kısa çalışma modellerinin yasalaşmasının iş gücü piyasasına olumlu katkı yapacağını kaydetti.
     Kudatgobilik, TİSK'in, üye iş yerleri ile kadın istihdamının artırılması hedefi doğrultusunda ellerinden gelen her şeyi yapacağını belirterek, bu hedefin Üçlü Danışma Konseyi'nde ve Ekonomik ve Sosyal Konsey'de gündeme alınması için gerekli müracaatları yaptıklarını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir