TİSK Aylık Ekonomi Bülteni -"Sosyal Güvenlik transferleri bütçe dengesini bozuyor"

  • Yazı boyutu
TİSK Aylık Ekonomi Bülteni
  -"Sosyal Güvenlik transferleri bütçe dengesini bozuyor"

TİSK Aylık Ekonomi Bülteni -"Sosyal Güvenlik transferleri bütçe dengesini bozuyor"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Sosyal Güvenlik transferlerinin bütçe dengesini bozduğunu bildirdi.
     TİSK'in Haziran ayına ilişkin "Aylık Ekonomi Bülteni" yayımlandı. Bültende, Dünya ekonomisindeki olumsuz tablonun sürdüğünü, Ağustos ayında Yunanistan ve İspanya'nın çok daha zor bir duruma düşebileceği belirtildi.
     Türkiye'nin AB üyelerinden çok daha iyi bir performans gösterdiği ifade edilirken, ilk çeyrekte Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 3,2 arttığı bu durumun yılsonu hedefi olan yüzde 4'e ulaşma açısından umut verici olduğu kaydedildi.
     Sanayi üretiminin Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 5,9 yükseldiği, Sanayi Sipariş Endeksi'nin yıllık bazda yüzde 19,1 arttığı, İmalat sanayisi kapasite kullanım oranın yıllık bazda 0,6 puan azaldığı hatırlatılan bültende, ilk 5 ayda cari açığın 9,9 milyar dolar gerilediği anımsatıldı. "Gerilemede dış ticaret açığındaki azalma ve net gelir artışı başat rol oynadı, Turizm gelirleri ve yatırım gelirlerindeki net çıkış azaldı" denilen bültende, Merkez Bankası'nın karşılık oranlarını artırmasının, KOBİ finansmanı açısından kaynak teşkil ettiği belirtildi.
     Vergi gelirlerinin Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 azaldığı kaydedilen bültende, "Kar oranlarındaki azalmanın yanı sıra, büyüme oranını düşürmeye yönelik politikalar vergi gelirlerindeki azalmada etkili oldu, bütçe dengesini bozan cari transferlerde en önemli pay yüzde 16,9 ile sosyal güvenlik kurumlarına yapılan transferler oldu" ifadesine yer verildi.
     Bültende iktisat politikasının başarısını, maliye politikasının belirleyeceği, Maliye politikasının etkinliğini artırmak için Hükümet ile işçi ve işveren kesimlerinin arasında işbirliği yapılması ve sosyal tarafların Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yönetimindeki rolünün geliştirilmesi gerektiği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir