TİSK Aylık Ekonomi Bülteni: -"Yüksek cari açık veren Türkiye gibi ülkeler, düşük bütçe açığı…

  • Yazı boyutu
TİSK Aylık Ekonomi Bülteni: 
  -"Yüksek cari açık veren Türkiye gibi ülkeler, düşük bütçe 
  açığı…

TİSK Aylık Ekonomi Bülteni: -"Yüksek cari açık veren Türkiye gibi ülkeler, düşük bütçe açığı yoluyla krize karşı kendilerini koruyor"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) Aylık Ekonomi Bülteni'nde yüksek cari açık veren Türkiye gibi ülkelerin, düşük bütçe açığı yoluyla krize karşı kendilerini koruduğu belirtildi.
     TİSK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, bültende dünya ekonomisindeki olumlu gelişmelerin az da olsa artmasına karşın, büyümenin lokomotifi olan Asya ülkelerinde hafif bir yavaşlamanın söz konusu olduğu kaydedildi.
     Yüksek cari açık veren Türkiye gibi ülkelerin, düşük bütçe açığı yoluyla krize karşı kendilerini koruduğu, Avro Bölgesi'ndeki sosyal ve politik sorunların ise ağırlaştığı görüşüne yer verilen bültende, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
     "Ocak 2013'te sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 1,9 arttı. Önümüzdeki aylar, sanayi üretimindeki canlanmanın kalıcı olup olmadığı belli edecek.
     Kapasite kullanım oranı, 2013'teki düşüşünü Mart ayında da sürdürdü ve yıllık bazda yüzde 0,4 azaldı. Bu düşüş eğilimi yurt içi talebe yönelik üretim yapan işletmeler için sorun yaratacak.
     Kadınlarda iş gücüne katılma oranı önemli ölçüde yükseldi. Sanayi sektörünün toplam istihdamdaki payı azalmaya devam etti. İşsizlik oranı yüzde 10,1'e yükseldi. Genç işsizlik 1,7 puan yükselerek yüzde 19,8'e çıktı."
    
     -"Türklerin yurt dışı yatırımları arttı"-
    
     İhracattaki artış eğiliminin sürdüğü kaydedilen bültende, yabancıların net yatırımları azalırken, Türk vatandaşlarının yurt dışındaki yatırımlarının arttığına dikkat çekildi.
     Yabancıların Türkiye'ye yönelik iştahlarının, Türkiye'de borçlanmanın artmasına neden olduğuna işaret edilen bültende, "Hanehalkı borcunun harcanabilir gelire oranı 2003'te yüzde 7,5 iken, 2012'de yüzde 48,1'e çıktı. Bu süreç, cari açığı yükseltiyor. Son 10 yılda borçlanma reel sektörde de hızla arttı. Döviz cinsinden borç stoku 2003 yılı sonunda 48,7 milyar dolar iken, 2012 yılı sonunda 222,4 milyar dolara yükseldi. Döviz borcunun GSYH'ye oranı ise yüzde 2'den yüzde 13'e çıktı" ifadesi kullanıldı.
     Bütçe konusunda sağlanan göreli istikrarın Şubat ayında da sürdüğü belirtilen bültende, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürmesi, dolayısıyla faiz giderlerinin azalmasının bu açıdan etkili olduğu kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir