TİSK Aralık ayı Ekonomi Bülteni: -İşsizlik oranının aşağıya çekilmesi, iş gücü piyasasının mevcut…

  • Yazı boyutu
TİSK Aralık ayı Ekonomi Bülteni:
  -İşsizlik oranının aşağıya çekilmesi, iş gücü piyasasının mevcut…

TİSK Aralık ayı Ekonomi Bülteni: -İşsizlik oranının aşağıya çekilmesi, iş gücü piyasasının mevcut yapısı ile mümkün görünmüyor" -"Para politikası sıkı bir görünüm sergiliyor. Düşük oranlı büyüme, TCMB'nin yıl sonuna doğru parasal tabanı gevşetici politika üretebilmesini sağladı. TCMB, 2013'de uygulayacağı para politikası ile fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamayı amaçlayacak. TCMB aktif para politikası izleyeceğinin sinyalini güçlü biçimde veriyor" -"AB borç ve büyüme sorunu ile uğraşmaya devam etse de alınan önlemler olumsuz fikirleri azalttı. AB vatandaşları istikrar paketlerine yönelik direniş sergiliyor, bu durum sosyal patlamalara neden olabilir"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işsizlik oranının aşağıya çekilmesinin, iş gücü piyasasının mevcut yapısıyla mümkün görünmediğini bildirdi.
     TİSK tarafından yayınlanan Aralık ayı Ekonomi Bülteni'nde, yılın 3'üncü çeyreğinde GSYH'nin yüzde 1,6 artığı hatırlatılarak, "İlk 9 aylık artış yüzde 2,6 oldu. Yurt içi talebin GSYH artışına katkısı azalırken, kamu kesimi tüketim harcamaları artıyor" tespitine yer verildi.
     Sanayi üretiminin Ekim ayında yıllık bazda yüzde 5,7, imalat sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 5,9 azaldığı anımsatılan bültende, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
     "Sanayi Ciro Endeksi Ekim ayında yıllık bazda yüzde 5,2 azaldı. İmalat sanayisi ciro endeksindeki düşüş yüzde 5,5 oldu. Sanayi Sipariş Endeksi Ekim ayında yıllık bazda yüzde 4,7 azaldı. En yüksek sipariş azalışı sermaye malı imalatında ortaya çıktı. İmalat sanayisi kapasite kullanım oranı Aralık ayında yıllık bazda 1,9 puan azaldı. Reel kesim güveni 3,1 puan azaldı."
     İş gücüne katılma oranın yüzde 51'e yükseldiği ve tarım dışında istihdam edilenlerin sayısının 696 bin kişi arttığı ifade edilen bültende, "Yıllık bazda işsiz sayısı 141 bin kişi, işsizlik oranı 0,3 puan arttı. İşsizlik oranının aşağıya çekilmesi, iş gücü piyasasının mevcut yapısı ile mümkün görünmüyor" ifadesi kullanıldı.
    
     -"TCMB yüzde 4'ün üzerinde bir büyümeden yana"
    
     TİSK Aralık ayı Ekonomi Bülteni'nde Türkiye'ye dönük tespit ve değerlendirmeler şöyle sıralandı:
     "İhracat yüzde 24,8, ithalat yüzde 12,5 arttı, dış ticaret açığı yüzde 5,5 azaldı. AB'nin toplam ihracattaki payı azalmaya devam etti ancak Kasım ayında AB'ye yapılan ihracat arttı. İlk 10 ayda cari açık 23,9 milyar dolar azaldı, 10,6 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye girdi.
     2012 yılı Bütçe açısından sorunlu geçse de Kasım ayında görece olumlu gelişmeler oldu. Bütçe 5,4 milyar lira fazla verdi. Böylece faiz dışı fazla 8,9 milyar liraya yükseldi. Bütçe gelirleri yıllık bazda yüzde 14,9, vergi gelirleri ise yüzde 13,6 arttı.
     İlk 11 aylık gelişmeler açısından 2011'de fazla veren bütçe, 2012'de 13,3 milyar TL açık verdi. Bütçe giderleri yüzde 16,7 arttı. Faiz dışı fazla geriledi.
     Para politikası sıkı bir görünüm sergiliyor. Düşük oranlı büyüme, TCMB'nin yıl sonuna doğru parasal tabanı gevşetici politika üretebilmesini sağladı. TCMB, 2013'de uygulayacağı para politikası ile fiyat istikrarını ve finansal istikrarı sağlamayı amaçlayacak. TCMB aktif para politikası izleyeceğinin sinyalini güçlü biçimde veriyor. TCMB'nin yüzde 4'ün üzerinde bir büyümeden yana olduğu, ancak riskler konusunda uyarıda bulunma ihtiyacı hissettiği anlaşılıyor."
    
     -"AB'de sosyal patlama olabilir" uyarısı-
    
     Dünya ekonomisine yönelik değerlendirmelerin de yer aldığı bültende, AB'nin borç ve büyüme sorunu ile uğraşmaya devam etmesine karşın alınan önlemlerin olumsuz fikirleri azalttığının altı çizildi. AB'de halkın istikrar paketlerine yönelik direniş sergilediği, bu durumun sosyal patlamalara neden olabileceği uyarısında bulunulan bültende, "2013 yılında AB'de büyüme oranında ciddi bir artış mümkün görünmüyor. AB için tek çıkış yolu ihracat artışı. ABD ve Çin ekonomilerinin istikrarı AB için önem taşıyor. ABD'de mali uçurum sorununun çözülmesi bekleniyor. AB ve ABD için faiz oranı artışı ve enflasyon tehlikesi beklenmiyor" ifadelerine yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir