TISİAD Başkanı Kılıç: -"Irak'ta bankacılık sisteminin gelişmesinde Türk bankacılık sektörü çok…

  • Yazı boyutu
TISİAD Başkanı Kılıç:
  -"Irak'ta bankacılık sisteminin gelişmesinde 
  Türk bankacılık sektörü çok…

TISİAD Başkanı Kılıç: -"Irak'ta bankacılık sisteminin gelişmesinde Türk bankacılık sektörü çok önemli bir yer tutuyor"

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Irak'ta bankacılık sisteminin gelişmesinde Türk bankacılık sektörünün çok önemli bir yeri bulunduğunu bildirdi.
     Kılıç, yazılı açıklamasında, 4 Türk bankasının faaliyet gösterdiği Irak'ta son olarak bir bankanın daha şube açtığını belirterek, Irak'taki bankacılık sektörünün günden güne geliştiğini ve bu sayede ticaretin de arttığını vurguladı.
     Kılıç, Irak'taki ticari faaliyetlerin önemine işaret ederek, şunları kaydetti:
     "Bölge gelecekte Ortadoğu'nun önemli bir ticaret merkezi olacak. Ancak buradaki insanlar henüz bankacılık kültürüne yabancı. Erbil'de 1.5 milyon insan var ve ekonomi genelde hep peşin parayla dönüyor, insanlar paralarını evde saklıyor. Milyon dolarlık ticaretler evden getirilen paralarla yapılıyor. Henüz bankaya para yatırma gibi alışkanlıkları yok. Ancak Türk bankaları bu durumu değiştirmek için önemli çalışmalara imza atıyor. Bu anlamda Irak'ta bankacılık sisteminin gelişmesinde Türk bankacılık sektörü çok önemli bir yer tutuyor."
     Kuzey Irak'ta bankalarla çalışmaya başlayan halkın önemli bir bölümünün Türk bankalarına ilgi duyduğuna dikkati çeken Nevaf Kılıç, şöyle devam etti:
     "Bölge, bankacılık açısından bir çok fırsat sunuyor. Petrol ve ticaret kaynaklı bir zenginleşme olacak. Bankacılık hizmetlerinin genişlemesiyle ekonomideki para da sisteme girmeye başlayacak. Sadece Türkiye'den 12 milyar dolarlık ithalat yapılıyor. Ayrıca Erbil, güvenlik nedeniyle Irak için bir ticaret vahası olmuş durumda. Irak'ın güneydeki güvensizlik ve istikrarsızlık nedeniyle insanlar hafta sonu buraya alışverişe geliyor."
    
    
    

Bu haberi 221 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir