TISİAD Başkanı Kılıç: -"Irak pazarındaki potansiyeli değerlendirmek, Türk ekonomisini daha da…

  • Yazı boyutu
TISİAD Başkanı Kılıç:
  -"Irak pazarındaki potansiyeli değerlendirmek, 
  Türk ekonomisini daha da…

TISİAD Başkanı Kılıç: -"Irak pazarındaki potansiyeli değerlendirmek, Türk ekonomisini daha da canlandıracak ve Türkiye'nin büyüme hızını artıracaktır" -"Irak bizim için stratejik bir pazardır ve halen bakir konumdadır"

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç, Irak pazarındaki potansiyelin değerlendirilmesinin, Türk ekonomisini daha da canlandıracağını ve Türkiye'nin büyüme hızını artıracağını bildirdi.
     TISİAD üyeleri, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın'ı ziyaret etti. TISİAD'ın çalışmaları ve hedefleri ile ilgili Rektör Aydın'a bilgi veren Kılıç, birkaç ay önce Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulan derneğin önemli bir açığı kapattığını söyledi.
     Türkiye'nin önemli ticari partnerlerinden biri olan Irak'ın, Almanya'dan sonra Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke olduğunu belirten Kılıç, Irak'a 2011 yılında yapılan ihracatın 8.2 milyar dolar olduğunu hatırlattı.
     Kılıç, Türkiye'nin 2011 yılındaki toplam karayolu sefer sayısının 1 milyon 191 bin 699 olduğunu, bunun 522 bin 642'sinin Habur Sınır Kapısı'ndan yapıldığını dile getirerek, şöyle devam etti:
     "Irak ile yapılan ticaretin sıcak para anlamına geldiği unutulmamalıdır. Dünyada müteahhitlik alanında en çok proje aldığımız beşinci ülke yine Irak'tır. Tüm bu veriler bizlere göstermektedir ki, Irak bizim için stratejik bir pazardır ve halen bakir konumdadır. Bu pazara yönelik dil, din birliğimizi ve tarihsel geçmişi avantaj olarak kullanmalıyız. Irak pazarındaki potansiyeli değerlendirmek Türk ekonomisini daha da canlandıracak ve Türkiye'nin büyüme hızını artıracaktır."
    
     -Türkiye'de, Türk-Irak Üniversitesi kurulmalı-
    
     Irak ile ilişkileri geliştirmek için sosyal ve kültürel alanlarda ciddi çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Kılıç, "Uzun vadede Türkiye'de, Türk-Irak Üniversitesi kurulmasını, kısa vadede ise iki ülke üniversiteleri arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesini hedefliyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki aylarda yapacağımız Irak iş gezimize üniversiteden de katılım sağlanması oldukça yararlı olacaktır" diye konuştu.
     Rektör Süha Aydın'da, MEÜ'nün özellikle son dönemde sağlık alanındaki yatırımlarının, bölge ve ülke sağlık turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir