TIR karnesi işlemlerinde düzenleme -Yerinde gümrükleme ve izinli gönderici yetkisinde yapılacak…

  • Yazı boyutu
TIR karnesi işlemlerinde düzenleme
  -Yerinde gümrükleme ve izinli gönderici yetkisinde yapılacak…

TIR karnesi işlemlerinde düzenleme -Yerinde gümrükleme ve izinli gönderici yetkisinde yapılacak TIR karnesi işlemleri belirlendi

İhracatta yerinde gümrükleme izni ve izinli gönderici yetkisi kapsamında yapılacak TIR karnesi işlemleri belirlendi.
     Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan TIR işlemlerine ilişkin Gümrük Genel Tebliği'ne (Seri No:2) göre, 31 Aralık 2010 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Gümrük Genel Tebliği (TIR işlemleri Seri no:1) 31'inci maddeden sonra gelmek üzere 31/A maddesi eklendi.
     "İzinli gönderici ve yerinde gümrükleme izni kapsamında yapılacak TIR karnesi işlemleri" başlıklı yeni maddeye göre, ihracatta yerinde gümrükleme izni ve izinli gönderici yetkisi kapsamında TIR karnesi ile yapılacak işlemler bu maddede belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak.
     İhracatta yerinde gümrükleme izni kapsamında "1000" rejim kodu ile işlem gören ihracat eşyası izinli gönderici yetkisine sahip olmayan TIR karnesi hamili aracılığıyla da taşıtılabilecek.
     "3141" ve "3151" rejim kodu ile işlem gören ihracat eşyası ise ancak izinli gönderici yetkisine sahip TIR karnesi hamili aracılığıyla taşıtılabilecek.
     TIR karnesinin gümrük idaresine sunulması sırasında, yerine göre yerinde gümrükleme izin sahibince tatbik edilen mühür veya izinli gönderici tarafından tatbik edilecek olan mühür numaraları belirtilecek.
     Gümrük idaresince de bu bilgiler karne üzerine kaydedilecek.
     Çıkış izni bildirim süresi TIR karnesinin ilgili gümrük idaresince tescil edilmesini müteakip başlayacak.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir