TİM Olağan Genel Kurulu -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: (2) -"Daha önce bir iki kez daha bu…

  • Yazı boyutu
TİM Olağan Genel Kurulu
  -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: (2) 
  -"Daha önce bir iki kez daha bu…

TİM Olağan Genel Kurulu -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: (2) -"Daha önce bir iki kez daha bu konuyu (Türk Ticaret Kanunu) Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) taşımıştık. Pazartesi günü son kez EKK'da görüşeceğiz" -"Türk Ticaret Kanunu'na göre, Ticaret Sicili'nde yayınlanması zorunlu olan bilgileri internet sitenizde yayınlayacaksınız. Onun haricinde başka bir bilgi internet sitenizde yer almayacak" -"Bağımsız denetçilerin olumsuz rapor vermeleri halinde yönetim kurulunun 4 gün içerisinde genel kurulu toplaması ve istifa etmesi şeklindeki düzenlemeye ilişkin var olan eleştiriyi de ortadan kaldıracak ama bağımsız denetçinin rapor verme gerekliliğini de yok etmeyecek bir içeriğe kavuşturduk"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Yeni Türk Ticaret Kanunu'na ilişkin düzenlemeleri daha önce bir iki kez Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) taşıdıklarını hatırlatarak, "Pazartesi günü de yine son kez EKK'da görüşeceğiz" dedi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Sheraton Otel'de gerçekleştirilen 19. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Yazıcı, Türkiye'nin en önemli gücünün genç nüfusu ve dinamik müteşebbisleri olduğunu söyledi.
     Türkiye'nin bu potansiyelini iyi değerlendirdiğine dikkati çeken Yazıcı, bunun altında da güven ve istikrarın yattığını ifade etti.
     Yeni Teşvik Sistemi'ne de değinen Yazıcı, bu sistemde ilk kez sadece ekonomik gelişmişliğin değil, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinin de dikkate alındığını bildirdi.
     Bakan Yazıcı, Türk Ticaret Kanunu'na ilişkin açıklamalar da yaptı.
     Bu yılın başından itibaren bir çok önemli interaktif toplantılar yapıldığını, sonuçta işin sonuna gelindiğini belirten Yazıcı, "Daha önce bir iki kez daha bu konuyu Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na (EKK) taşımıştık. Pazartesi günü son kez EKK'da görüşeceğiz" dedi.
     Türk Ticaret Kanunu'nda yapılacak değişikliklerle ilgili kaygı duyulacak bir durumun olmadığını ifade eden Yazıcı, şunları kaydetti:
     "İnternet sitenizde yer alacak bilgilerin içeriği, size zarar vermeyecek. Türk Ticaret Kanunu'na göre, Ticaret Sicili'nde yayınlanması zorunlu olan bilgileri internet sitenizde yayınlayacaksınız. Onun haricinde başka bir bilgi internet sitenizde yer almayacak. Yine şirket kuruluşunda yüksek tahsilli olma şartını kaldırdık. Hiçbir mantığı yoktu. Bu geçerli olsa Kayserililer ticaret dışına itilmiş olurdu. Çünkü okumayan Kayserili ticaret yapar derler.
     Bunun da ötesinde bağımsız denetçilerin olumsuz rapor vermeleri halinde yönetim kurulunun 4 gün içerisinde genel kurulu toplaması ve istifa etmesi şeklindeki düzenlemeye ilişkin var olan eleştiriyi de ortadan kaldıracak ama bağımsız denetçinin rapor verme gerekliliğini de yok etmeyecek bir içeriğe kavuşturduk. Türkiye'de 800 bin civarında sermaye şirket var. Bunların 88 bini AŞ, diğerleri limited şirket niteliğinde. Bağımsız denetimin tüm bu şirketlerin tamamını kuşatacak şeklinde mi- olacağına ilişkin kaygılar vardı. Bunların sermaye yapıları, üretimleri gibi şeyler dikkate alınmak suretiyle büyük, orta, küçük diye kümelendirilerek hangilerinin bağımsız denetçi tarafından denetleneceğine ilişkin belirleme yetkisini de Bakanlar Kuruluna veriyoruz. Çünkü o alanın esnek olması lazım. Hiç kaygı duymayın. Türk Ticaret Kanunu'nda sizin yürüyüşünüze engel olmayacak, temponuzu artıracak, ticaret erbabı için adeta otoban işlevi görecek ve gerçekten giydiğiniz yakışmış, güzel elbise diyebileceğiniz bir tarzda inşallah bu kanunu TBMM olarak, hükümet olarak size takdim edeceğiz."
    
     -MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan-
    
     MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan da hükümetin faaliyetlerini eleştirdi. Son dönemde verilen teşviklere rağmen ülkenin altyapı yatırımlarına ve özelleştirme uygulamalarına özel sektörün ilgi göstermediğini iddia eden Ayhan, "Sadece teşvik verelim, özel sektör yatırım yapsın anlayışıyla yaklaşmak, sorunun tam olarak tespit edilemediğini açık şekilde göstermektedir" dedi.
     İhracatın ithalatı karşılama oranının 2002 yılından bu yana en düşük düzeyde olduğunu öne süren Ayhan, Türkiye'nin dış ticarette fazla verdiği ülke sayısının azaldığını ifade etti.
     Genel Kurul, açılış konuşmalarının ardından divan heyetinin oluşturulması ve yönetimin ibra edilmesine ilişkin oylamanın ardından sona erdi.
    
     -Genel Kuruldan notlar-
    
     Ankara Sheraton Otel'de, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen genel kurula Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, MHP Gurup Başkanvekili Oktay Vural, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş adamları ve bürokratlar katıldı.
     Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı genel kurulda, katılımcılar 2 kapı dedetöründen geçerek salona girdi. Katılımcılar, daha sonra tanıtım kartlarını da alarak salona girdi.
     Genel Kurul, TİM'in faaliyetlerini ve Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerini anlatan tanıtım filminin gösterimi, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
     İlk konuşmayı TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yaparken, Büyükekşi'nin ardından Bakan Çağlayan ve Başbakan Erdoğan ,salondakilere hitap etti. Başbakan Erdoğan, konuşmasını yaptıktan sonra Bakan Çağlayan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ile birlikte salondan ayrıldı.
     Açılış konuşmalarının ardından Divan Heyeti oluşturuldu. Divan Başkanlığına seçilen Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Kahraman, konuşmaların zaten yapıldığını, dilek ve temenni konuşması yapmak isteyen de kimse olmadığını belirterek, yönetimin ibrası için oylamaya geçti.
     Oylama sonucunda yönetim ibra edildi.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir