TİM Olağan Genel Kurulu -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: (1) -"Kendileri (CHP Genel Başkanı…

  • Yazı boyutu
TİM Olağan Genel Kurulu
  -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: (1) 
  -"Kendileri (CHP Genel Başkanı…

TİM Olağan Genel Kurulu -Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı: (1) -"Kendileri (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu) kahraman, cesur. Bunlar konuşuyor, sizin hepiniz korkaksınız. Böyle bir mantık olabilir mi-" -"Türkiye konuşan bir ülke ve konuşmayı önemsiyoruz ama konuşmanın da bir sınırı var. Hakaret etmeyeceksin, iftira atmayacaksın. Bilgi, belge elinde varsa ama bunu söylemekten de çekinmeyeceksin" -"Sıkıntılarınız uzun süre devam edecek dedi (MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan) . Demek ki iktidar olabilme umutları yok. Bunu da ifade etti. Hani bir özdeyiş var. Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. O kadar gerçekle bağdaşmayan rakamlar içerisinde bu şekilde iki sözcükle de doğruyu ifade etmiş oldu" -"Notları okudu burada Emin Haluk Ayhan. Sanırım DPT'de uzmanken toparladığı şeyleri almış gelmiş burada okuyor. Böyle bir şey olabilir mi-" -"Türkiye'yi bilmeyen yurt dışından yabancıları veya uzaylıları alıp bu salonda oturtsaydık, bu iki muhalefet partisi sözcüsünü dinleselerdi, eminim ki dışarı çıkmaya korkarlardı. Biraz daha burada kalayım da biraz daha yaşayım derlerdi" -"Artık vatandaş istihdam edilmek üzere başvurduğunda, 'her işi yaparım' deme zamanı geçmiştir. Her işi yapan, hiçbir iş yapamaz. Eğitimi neyse onu alması lazım. Bu eğitim sistemi 4+4+4, bunu sağlayacak"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Hanginiz konuşabilirsiniz- Herkes konuşmaktan korkuyor" sözlerini değerlendirirken, "Kendileri kahraman, cesur. Bunlar konuşuyor, sizin hepiniz korkaksınız. Böyle bir mantık olabilir mi-" dedi.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 19. Olağan Genel Kurulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Ankara Sheraton Otel'de gerçekleştirildi.
     Yazıcı, burada yaptığı konuşmada kendisinden önce konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan'ın hükümete yönelik eleştirilerine cevap verdi.
     Emin Haluk Ayhan'ın, ihracatçıların sıkıntılarından bahsettiğini dile getiren Yazıcı, "Bu sıkıntılarınız uzun süre devam edecek dedi. Demek ki iktidar olabilme umutları yok. Bunu da ifade etti. Hani bir özdeyiş var. Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. O kadar gerçekle bağdaşmayan rakamlar içerisinde bu şekilde iki sözcükle de doğruyu ifade etmiş oldu" dedi.
     Söylenenleri en iyi ihracatçıların değerlendireceğini belirten Yazıcı, muhalefet partilerinin temsilcilerinin Türkiye'de son 10 yılda yaşananları çarpıtırcasına ifade etmelerini en iyi ihracatçıların bileceğini söyledi.
     Türkiye'nin ekonomik alanda ulaştığı her şeyin rakamlarla belli olduğunu vurgulayan Yazıcı, dünyanın bir çok ülkesinin Türkiye'nin tecrübelerinden faydalanmak istediğini ifade etti.
     Bunları bilmeyenlerin, rakamlara bakması gerektiğini vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:
     "Bu arkadaşlarımız burada kendi rakamlarını değerlendirir, sonra da cevap beklemeden çıkıp giderlerse siz çok sabırlı olun, bu genel kurullarda hep aynı şeyleri dinlemek zorunda kalacaksınız. Notları okudu burada Emin Haluk Ayhan. Sanırım DPT'de uzmanken toparladığı şeyleri almış gelmiş burada okuyor. Böyle bir şey olabilir mi- Türkiye'de hane halkının geçimine bakın, kullanılan mobil telefona, internet ağına bakın, seyahatte kullanılan yöntemlere bakın, giyime kuşama bakın, yemeye içmeye bakın. Bunlar Türkiye'nin büyümesinin, gelişmesinin göstergesi. Bunları insanlar görmüyorsa bizim söyleyecek bir şeyimiz yok.
     Yurt dışından birilerini, Türkiye'yi bilmeyen yurt dışından yabancıları veya uzaylıları alıp bu salonda oturtsaydık, bu iki muhalefet partisi sözcüsünü dinleselerdi, eminim ki dışarı çıkmaya korkarlardı. Biraz daha burada kalayım da biraz daha yaşayım derlerdi. Böyle bir şey olabilir mi- Biz Türkiye'yi hayal ettiğimiz yere getirdik iddiasında değiliz ama biz iyi şeyler yaptık, iyi planlamalar yaptık."
    
     -"Rakamlar çarpıtıldı"-
    
     Eskiden Afrika'nın bir çok ülkesinde Türkiye'nin diplomatik temsilcisi bile olmadığını anlatan Yazıcı, diplomatik temsilci bile olmayan bir ülke ile ticaretin geliştirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.
     Türkiye'de dün ile bugün kıyaslandığında ihracatın ithalatı karşılama oranının arttığına dikkati çeken Yazıcı, "O rakam da çarpıtıldı. Yüzde 10 azaldı falan dendi. Şu an itibariyle yüzde 65'ler seviyesindedir ihracatımızın ithalatı karşılama oranı ve 2023'e giderken hedefimiz yüzde 80" diye konuştu.
    
     -"Türkiye konuşan bir ülke ve konuşmayı önemsiyoruz"-
    
     CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "kaliteli demokrasi" kavramından söz ettiğini anımsatan Yazıcı, şöyle devam etti:
     "Anayasa'nın egemenlik hakkını düzenleyen maddesi. Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir. Millet bu egemenliği yetkili organlar eliyle kullanır. Orada da yasama, yürütme, yargı. Orada da sıralamayı yanlış okudu. Yürütme, yargı, yasama diye geçti ve tuttu bir şey daha ilave etti buraya. Bir kuvvet daha ekledi buraya, o da medya dedi. Anayasa'da böyle bir şey yok. Medyaya 4. kuvvet deniliyor ama Anayasa'da böyle bir şey yok. Onu oradan ilave etti ve ondan sonra soru soruyor- Diğeri de öyle yaptı. 'Hanginiz konuşabilirsiniz- Herkes konuşmaktan korkuyor' Kendileri kahraman, cesur. Bunlar konuşuyor, sizin hepiniz korkaksınız. Böyle bir mantık olabilir mi- Türkiye konuşan bir ülke ve konuşmayı önemsiyoruz ama konuşmanın da bir sınırı var. Hakaret etmeyeceksin, iftira atmayacaksın. Bilgi, belge elinde varsa ama bunu söylemekten de çekinmeyeceksin."
    
     -"Her işi yaparım deme zamanı geçmiştir"-
    
     Bakan Yazıcı, muhalefet partisi temsilcilerinin "kaliteli eleman yetiştirilmesi" konusu üzerinde durduğunu da belirterek, "Takıldı kaldılar buna. 4+4+4, programda var mı- Orada var mı- Burada var mı- Yahu bırak programı. Bu doğru mu değil mi- Millet bunu istiyor mu istemiyor mu-" dedi.
     Bugüne kadar sanayicinin ara eleman ihtiyacını karşılayamadığını vurgulayan Yazıcı, şöyle konuştu:
     "Artık vatandaş istihdam edilmek üzere başvurduğunda, 'her işi yaparım' deme zamanı geçmiştir. Her işi yapan, hiçbir iş yapamaz. Eğitimi neyse onu alması lazım. Bu eğitim sistemi 4+4+4, bunu sağlayacak. Bir örnek daha verdi buradan. 'Boynuna poşu taktı diye ceza almış. Böyle bir ülkede hukuktan bahsedilir mi-' diyor. TOBB'da da söyledi bunu. Orada da cevap verdim. Dinlese beni veya yanındaki danışmanları konuşmamı götürseydi eminim ki bunu tekrarlamazdı. Basında yer alan o kişiyi ben de gerçekten hukukçu kimliğimle inceledim. Kesinlikle ne iddianamesinde ne kararda kişinin poşu takmış olması dolayısıyla bir yaptırım talebi veya bir yaptırım yok. Terör örgütüne yardım ve yataklık, silah kullanma, bir başka bir şey daha vardı o şimdi aklımda yok. Onlardan ötürü hüküm giymiş bir kişi. Yani gazetelerde yer alan bilgilerle bunları değerlendirmemek gerekir diye düşünüyorum."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir