TİM, Katılım Bankaları ve Eximbank toplantısı -TKKB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan: -"Kredi…

  • Yazı boyutu
TİM, Katılım Bankaları ve Eximbank toplantısı
  -TKKB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan: 
  -"Kredi…

TİM, Katılım Bankaları ve Eximbank toplantısı -TKKB Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Uyan: -"Kredi pastasından yüzde 6, dış ticaretin finansmanından yüzde 8 pay alıyoruz. Bu yetersiz bir rakam. Bunu geliştirmek hepimizin elinde"

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKKB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, "Finansman modelimiz ve sistemimiz gereği, tamamen reel sektörle çalışıyoruz. İhracatçıların da sektör içerisinde çok ciddi pay alması bizim de isteğimiz, arzumuz" dedi.
     TİM bünyesinde düzenlenen Katılım Bankaları ve Eximbank toplantısında konuşan Uyan, katılım bankalarının 2011 yılı sonu itibariyle bankacılık sektöründe yüzde 4,6 pay aldığını ve 56,1 milyar liralık aktif büyüklüğe sahip olduğu belirterek, "Bu yeterli değil ve katılım bankalarının da hedefi yüzde 10'un üzerine çıkmak. Finansman modelimiz ve sistemimiz gereği tamamen reel sektörle çalışıyoruz. İhracatçıların da sektör içerisinde çok ciddi pay alması bizim de isteğimiz, arzumuz" diye konuştu.
     Katılım bankalarının 2011 yılı sonu itibariyle toplanan fonlarda 40 milyar liralık bir büyüklüğe ve bankacılık sektöründe yüzde 5,7'lik bir paya sahip olduğunu hatırlatan Uyan, kullandırılan fonlar itibariyle de 42,4 milyar liralık bir büyüklüğüne ulaştıklarını, bunun ise yüzde 5,9'luk bir paya tekabül ettiğini söyledi.
     2012 yılı ilk yarı rakamlarına da değinen Uyan, 6 ay sonunda aktif büyüklük sıralamasında yüzde 4,8, toplanan fonlarda yüzde 5,9, kullandırılan kredilerde ise 5,9'luk bir paya sahip olduklarını kaydetti.
     Uyan, şöyle devam etti:
     " Topladığımız fonların yüzde 103'ünü sunuyoruz. Yani fonlar özkaynaklarımızla arz edildiği için tamamen kredi olarak sektöre arz edilmiş durumda. İlk 6 ayda bankacılık sektörü yüzde 8 kredi büyüklüğüne ulaşırken, katılım bankaları yüzde 13'lük bir kredi büyümesi gerçekleştirmiş durumdalar ve 43,5 milyar liralık bir kredi arzı gerçekleştirmiş durumdayız."
     Daralmanın ciddi bir şekilde hissedildiği bir dönem içerisinde olunduğunu dile getiren Uyan, "Her ne kadar bizim büyümemiz yüzde 13 gibi ciddi bir büyüme olarak öne çıksa da özellikle haziran ayından itibaren durgunluğun daha hissedilir bir ortamda olduğunu, özellikle Suriye'de görülen siyasi istikrarsızlıkla birlikte Antep gibi o bölgelerdeki ihracatın olumsuz etkilendiğini görmekteyiz. Buna karşı proaktif bir tedbir bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye'nin 2023 yılı için ortaya konulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine de değinen Uyan, "Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan toplantıda bu hedefe ulaşabilmek için ihtiyaç duyulan kredi tutarı olarak da 80 milyar liralık bir kredi büyüklüğüne ihtiyaç olduğu hesaplanmış. Buradan bize düşen pay da 10 milyar lira civarında. Şu anki mevcut kaynaklar ve kredi portföyü dikkate alındığında bu kredi arzını rahatlıkla sağlayacaklarını görüyoruz. Katılım bankaları 2023 vizyonuyla paralel bir şekilde üzerine düşeni yapabilecek konumdalar" dedi.
     Katılım bankalarının dış ticaret finansmanını yıllar itibariyle arttığını ifade eden Uyan, şunları kaydetti:
     "Baktığımızda ihracat kredilerinde 1,2 milyar lira mertebesine ulaştığını görüyoruz. 2012 haziran itibariyle toplam dış ticaret finansmanınında 3,4 milyar liraya ulaştığını görüyoruz. Bu rakamsal olarak küçük olmakla birlikte kredi pastasından aldığımız pay yüzde 6, dış ticaretin finansmanından aldığımız pay ise yüzde 8 mertebesinde. Dolayısıyla kaynaklarımızın daha çok dış ticaretin finansmanına yöneldiğini söyleyebiliriz. Ama bu yetersiz bir rakam. Bunu geliştirmek hepimizin elinde. Çalışmalarımızı bu yönde düzenlememiz gerekiyor."
     Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan ise geçen yıl yaptıkları dönüşüm programı sonrasında kredilerde yüzde 100'ün üzerinde kredi artışı sağladıklarını, bu yıl temmuz ayı sonu rakamları ile geçen yıl rakamlarını geçtiklerini bildirdi.
     Kaplan şöyle konuştu:
     "Bu dönüşüm süreci sadece hacim olarak değil aynı zamanda ihracatçılarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak yeni ürün noktasında da ortaya çıktı. İhracatçılarımızla bir araya gelerek onlarla çok yakın diyaloglar gerçekleştirdik ve bunu sürdürüyoruz. Bu yeni ürünlere örnek olarak da marka kredisini gündeme aldık."
     Katılım bankalarının çalışma biçiminden kaynaklanan sorunları ortadan kaldıracak bir modele Eximbank olarak hazır olduklarını söyleyen Kaplan, "Bu konuda da kendileriyle diyaloğa hazırız. Ben eski katılım bankası çalışanıyım, dolayısıyla onların sistemini biliyorum. Bu yüzden bu toplantının bir açılım sağlamasını, bir ilk olmasını diliyorum. Katılım bankalarının ihracatçımıza daha çok hizmet sunma anlamında Eximbank'ın da her tür çabayı sarf etmeye hazır olduğunu belirtmek istiyorum" dedi.
     Açılış konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
    
    
    

Bu haberi 189 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir