TİM'in "Türkiye'nin İhracat Şampiyonları Listesi"ne Ege Bölgesi'nden 118 firma girdi

  • Yazı boyutu
TİM'in "Türkiye'nin İhracat Şampiyonları Listesi"ne 
  Ege Bölgesi'nden 118 firma girdi

TİM'in "Türkiye'nin İhracat Şampiyonları Listesi"ne Ege Bölgesi'nden 118 firma girdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan 2011 yılının ilk bin ihracatçı listesine, Ege Bölgesi'nden 118 firmanın girdiği, bu rakam ile bölgenin Marmara Bölgesi'nin ardından listede en fazla firması yer alan ikinci bölge olduğu bildirildi.
     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, TİM tarafından 2 Temmuz'da açıklanan "Türkiye'nin İhracat Şampiyonları Listesi"nde, Ege Bölgesi'nden 118 firmanın yer aldığını, bu firmaların 66'sının İzmir, 23'nün Denizli, 14'ünün de Manisa'da faaliyet gösterdiğini belirtti.
     Türkmenoğlu, Ege Bölgesi'nin bu firma sayısıyla Marmara Bölgesi'nden sonra listeye en fazla firma sokan ikinci bölge olduğunu belirterek, İzmir'in ilk bin ihracatçı listesinde 66 firmayla İstanbul'dan sonra ikinci il olduğunu da bildirdi.
     TİM'in listesinin İzmir'in ve Ege Bölgesi'nin ihracatçı kimliğini ortaya koyduğunu ifade eden Türkmenoğlu, "Son bir yıllık dönemde 17,9 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan Ege Bölgesi ihracatının 2023 yılında 100 milyar dolara çıkması için çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi.
    
     -Ege'deki firmalar-
    
     Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan 4'üncü firma olan Vestel Dış Ticaret A.Ş'nin 2 milyar 775 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Ege Bölgesi'nin ihracat şampiyonu olduğunu belirten Türkmenoğlu, 2010 yılında Türkiye ihracat şampiyonları listesinde 5'inci sırada yer alan Vestel Dış Ticaret A.Ş'nin 2011 yılında ihracatını yüzde 23 artırdığını bildirdi.
     Türkmenoğlu, 20'inci sıradan 17'inci sıraya yükselen Petkim Petrokimya Holding A.Ş'nin 741 milyon 736 bin dolarlık dış satımla Ege Bölgesi'nde en fazla ihracat yapan ikinci firma olarak listede yerini aldığını ifade etti. Türkmenoğlu, Pergamon-Status Dış Ticaret A.Ş'nin de 671 milyon 341 bin dolarlık tutarla Ege Bölgesi ihracat şampiyonları arasında üçüncü sıraya yerleştiğini belirtti.
     Türkiye İhracat Şampiyonları Listesi'nde, 2011 yılında yüzde 89'luk ihracat artışıyla 10 basamak birden yükselerek 33. sıradan 23. sıraya yerleşen İzmir Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin ise 498 milyon 598 bin dolarlık ihracatla Ege Bölgesi'nde en fazla ihracat yapan 4. firma olduğunu bildiren Türkmenoğlu şunları kaydetti:
     "2011 yılında yüzde 53'lük ihracat artış başarısı yakalayan Başak Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş Türkiye genelinde 40. sıradan 32. sıraya yükseldi. Başak Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş 355 milyon 945 bin dolarlık ihracatla Ege Bölgesi'nde en fazla ihracat yapan 5. firma oldu. Şirket, Denizli'de faaliyet gösteren firmalar arasında da ilk sırada yer aldı.
     İzmir'de de rafinerisi bulunan ve ihracatının büyük bölümünü İzmir'den gerçekleştiren Tüpraş Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş ise 2010 yılındaki Türkiye ikinciliğinden sonra 2011 yılında yüzde 49'luk ihracat artışıyla ulaştığı 4 milyar 283 milyon dolar ihracat rakamıyla Türkiye ihracat şampiyonu oldu. İzmir'den üretim ve ihracat yapan Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş de 1 milyar 231 milyon dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapan 9. firma oldu."
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir