TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Temmuz ayında ihracatımız yüzde 5,50 azaldı, ama biz hedefimize…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"Temmuz ayında ihracatımız yüzde 5,50 azaldı, ama biz
  hedefimize…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"Temmuz ayında ihracatımız yüzde 5,50 azaldı, ama biz hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bu gerilemeyi telafi etmek için yeni ve bakir pazarlara gireceğiz" -OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan: -"Osmanbey artık bu coğrafyanın moda merkezi olmayı ciddi ciddi düşünmelidir. Yurt dışında mağazalar, showroomlar açmalıyız"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, temmuz ayında ihracatın yüzde 5,50 oranında azaldığını ancak hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini belirterek, "Bu gerilemeyi telafi etmek için yeni ve bakir pazarlara gireceğiz" dedi.
     Büyükekşi, Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği (OTİAD) tarafından düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son yıllarda ihracatta ciddi başarılara imza attığını belirterek, ihracatın geçen yıl 135 milyar dolar ile Cumhuriyet rekoru kırdığını anımsattı.
     Bu yıl da hedeflerinin 150 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek olduğunu hatırlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:
     "Temmuz ayında toplam ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,50 düşerek 10 milyar 849 milyon dolar oldu. Ama biz hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. İlk 6 ayda Fransa'ya ihracatımız yüzde 21, İngiltere'ye ihracatımız yüzde 16 düşüş gösterdi. Ama biz bunu telafi etmek için yeni ve bakir pazarlara gireceğiz. Irak'a ihracatımız temmuz ayında, kriz ortamında yüzde 40 arttı. O yüzden OTİAD'ın hazırlandığı Bağdat Fuarı gibi organizasyonların çok önemli olacağını düşünüyorum. Yeni pazarlarda özellikle Kuzey Afrika gibi bölgelerle ihracatımızda çok ciddi artışlar var. Uzak doğu, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika , Sahra altı Afrika'da da çok etkili bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz."
     Yeni teşvik sistemi ile ilgili olarak, sürecin başından bu yana Ekonomi Bakanlığı ile birlikte TİM'e sistemin tanıtımı gibi ciddi bir rol düştüğünü anlatan Büyükekşi, geçtiğimiz ay Muş'a 180 kişi götürdüklerini, orada ticaret için altyapı çalışmaları yaptıklarını hatırlattı. Büyükekşi emek yoğun sektörleri buralarda yatırım yapmaya çağırarak, Osmanbeyli tekstilci iş adamlarını bölgede görmek istediğini söyledi.
     Büyükekşi, Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmasında Osmanbeyli iş adamlarının ciddi katkılar yapacağını ifade etti.
     Aynı zamanda THY Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu anımsatan Büyükekşi, THY yönetiminde Klimanjaro ve Angola'ya sefer düzenletmek için karar aldıklarını hatırlatarak, "Açılan her yeni seferle oralardaki bakir pazarlara daha rahat erişim sağlanacak" dedi.
    
     -"Suriye Osmanbey'in ciddi bir müşterisi"-
    
     OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan ise yeni teşvik yasasına değinerek "Her ne kadar bizim gibi güncel moda uygulayan firmaların doğuya gitmesi, orada iş kurması çok zor görünse de bu teşviklerin ihracat firmaları için çok ciddi bir avantaj olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.
     Orhan, yeni teşvik sistemden daha fazla faydalanmak için Osmanbeylilerin daha yoğun ilgisini beklediğini belirterek, yeni teşvik sisteminin Cumhuriyet dönemindeki en kapsamlı projelerden biri olduğunun altını çizdi.
     Osmanbey'in marka tescilini OTİAD adına yaptırdıklarını belirten Orhan, "Yaklaşık 40 yılı aşan bir süreç içinde Osmanbey, lokal ve açık fuar olma özelliğiyle, kendi markasıyla hızlı üretim ve teslime dayanan ticaret modeliyle, 90 ülkeyi aşan ticari ilişkisiyle artık kesinlikle ulusal ve uluslararası bir marka olmuştur" görüşünü paylaştı.
     Orhan, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak ise, siyasetin ekonominin önüne geçtiği bir zaman diliminde yaşandığını ifade ederek, Suriye'deki istenmeyen olayların bir an evvel bitmesi gerektiğini dile getirdi. Orhan, Suriye'nin Osmanbey'in ciddi bir müşterisi olduğunu, bu bölgeye önceden büyük ihracatlar yapıldığını söyledi. Bölgede işlerin bir an evvel yoluna girmesi, iki ülke arasındaki dış ticaretin tekrar eski halini alması gerektiğini kaydetti.
    
     -"Osmanbey esnafı 2 haftada bir Milano'ya gidiyor"-
    
     Osmanbeyli tekstilcilerin 2 haftada bir Milano'ya, Paris'e giderek dünya modasını takip ettiğini anlatan Orhan, Osmanbey'in artık bu coğrafyanın moda merkezi olmayı ciddi ciddi düşünmesi gerektiğini belirterek, yurt dışında mağazalar, showroomlar açılması gerektiğini söyledi.
     Orhan, Avrupa pazarlarında taşların yerine oturduğunu, fakat yeni ve bakir pazarların ticarete müsait olduğunu ve buralara girilmesi gerektiğini vurguladı. Önümüzdeki dönemde Bağdat Fuarı'nın yapılacağını hatırlatan Orhan, tüm Osmanbeyli iş adamlarını firmalarıyla bu fuarda yer almaya davet etti.
     Yeni Türk Ticaret Kanunu konusunda ise Orhan, çeklerle ilgili düzenlemenin esnafı çok zor durumda bıraktığını anlattı.
     İhracat konusunda 2012 yılında 2011'in performansını yakalamanın güç göründüğünü ifade eden Orhan, bunun Avro Bölgesi ve komşularda yaşanan problemlerden kaynaklandığının altını çizdi.
     Tekstil sektörünü bir araya getiren OTİAD'ın iftarına TİM Başkanı Büyükekşi'nin yanı sıra Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü de katıldı.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir