TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"İSF döneminde toplam alışveriş yüzde 35 arttı" -"Kart ve nakit…

  • Yazı boyutu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
  -"İSF döneminde toplam alışveriş yüzde 35 arttı" 
  -"Kart ve nakit…

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: -"İSF döneminde toplam alışveriş yüzde 35 arttı" -"Kart ve nakit harcamalarındaki ciro 7 milyar 500 milyon lira oldu" -"Yabancı kart ile yapılan harcamalarda yüzde 64 oranında bir artış gerçekleşti"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, İstanbul Shopping Fest'te (İSF) toplam alışverişin yüzde 35 arttığını ve kart ve nakit harcamalarındaki cironun 7 milyar 500 milyon lira olduğunu bildirdi.
     İSF'ye ilişkin alışveriş sonuçlarını paylaşan Büyükekşi, "9-29 Haziran tarihlerini kapsayan 21 günlük festival döneminde sadece İstanbul değil, ülke ekonomimiz de kazandı. Toplam alışveriş yüzde 35 arttı. Kart ve nakit harcamalarındaki ciro 7 milyar 500 milyon lira oldu. Yabancı kart ile yapılan harcamalarda yüzde 64 oranında bir artış gerçekleşti" dedi.
     İSF'nin düzenlendiği 2012 Haziran ayındaki toplam yabancı turist sayılarına ilişkin de bilgi veren Büyükekşi, "İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 arttı ve 939 bine ulaştı. İstanbul'u ziyaret eden turist sayısı festival sırasında 200 bin kişi arttı. Tax free (Vergisiz) ile yapılan alışveriş oranı geçen seneye göre yüzde 50 oranında arttı ve 30 milyon lira ciroya ulaştı" bilgilerini aktardı.
     Büyükekşi, yılın ilk 6 ayında toplam alışverişten en çok pay alan ülkelere ilişkin ise, "2012 yılının ilk 6 ayında toplam alışverişten en çok pay alan ilk 5 ülke İran, Azerbaycan, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Mısır oldu. Haziran ayında Libyalı turistlerin yaptığı alışveriş yüzde 416 arttı. Libyalı turistleri, yüzde 287 ile Suudi Arabistanlı turistler, yüzde 132 artış ile İngiliz turistler ve yüzde 129 ile Mısırlı turistler izledi" dedi.
     Türk Hava Yolları'nın (THY) İSF kapsamındaki katkılarına da değinen Büyükekşi, şunları ifade etti:
     "THY, hem tanıtım faaliyetlerine hem de Türkiye ekonomisine hız verdi. THY'nin haziran ayı boyunca İstanbul'dan yapılan yurt dışı seferlerinin doluluğu geçen senenin aynı dönemine göre 7 puanlık artışla yüzde 79 oldu. Geçen yıl haziran ayında yurt dışından İstanbul'a gelen yolcu sayısı 664 bin iken bu yıl bu rakam 864 bine ulaştı."
    
     -"Dünyanın en moda şehirleri arasında İstanbul'u da katmak istiyoruz"-
    
     Yurt dışından gelen turistlerle birlikte festivalin başarısının dalga dalga yayılacağını, bunun olumlu sonuçlarının gelecek yıllarda alınacağını düşündüğünü söyleyen Büyükekşi, "İstanbul, yönünü modaya ve alışverişe çevirmeye başladıkça, İstanbul moda, tasarım, inovasyon ve perakendenin merkezi haline geldi. Dünyanın en moda şehirleri arasında yer alan New York, Paris, Roma ve Londra'ya İstanbul'u da katmak istiyoruz. Shopping Fest'in bu başarıyı yakalamamızda büyük önemi olacağına yürekten inanıyoruz. Bu organizasyonu her sene tekrarlayacağız. Geleneksel hale getireceğiz" diye konuştu.
     İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da "Alışverişe gelenlerin içerisinde yüzde 10'luk bir kitlenin sadece alış veriş için geldiği yönünde bir değerlendirme var. Bu çok önemli, demek ki bu otomatikman sırf alış veriş için gelenler noktasında İstanbul Shopping Fest'in İstanbul'a ve ülkemiz turizmine kazandırdıklarını gösteriyor. Zaten THY'nin doluluk oranlarındaki artış bunu ispatlıyor" dedi.
     "Memnuniyet her şeyde çok önemli" diyen Avni, "Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre memnuniyet oranı oldukça iyi. Memnuniyet oranları yabancılarda yüzde 71,6, Türkler'de biraz daha düşük, bizimkiler yüzde 62'de kalmış. Bu rakamlar önümüzdeki yıl daha fazla çalışmamız gerektiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir